Politikanët e vjetër shqiptarë e ribashkuan, e çliruan dhe e mbrojtën Kosovën, kurse këta tash e shkatërruan dhe e copëtuan

Opinione

Politikanët e vjetër shqiptarë e ribashkuan, e çliruan dhe e mbrojtën Kosovën, kurse këta tash e shkatërruan dhe e copëtuan

Nga: Ragip Mexhuani Më: 19 maj 2022 Në ora: 21:02
Foto ilustrim

Kosova ka qenë e copëtuar më 1918 -1944 dhe është e copëtuar tash ( 1999-2022). Kosova as në kohen e Rankoviqit dhe Milosheviqit nuk ka qenë e coptuar .Veriu i Kosovës dhe 10 -të komunat serbe në brendësi të Kosovës qeverisen ende nga Serbia . Malit të Zi iu dhan 8270 ha dhe Maqedonisë 2500 ha.

 Dr. Fehmi Pushkolli - Kthesë Historike, Rilindja, Prishtinë, 1987. “ Kosova pas formimit të Mbretërisë serbosllave më 1918 nuk u ruajt si Krahinë historike. Mbretëria e Jugosllavisë më 1931 u nda në 9 banovina. Kosova u nda në mes të 3 banovinave deri më 1941. Në Banovinën e Moravës me qendër në Nishë -Serbi , në Banovinen e Vardarit në Shkup - Maqedoni dhe në Banovinen e Zetës në Cetinë - Mal të zi .  …Kosova më 1941-1944 okupohet nga fashizmi italian,gjerman dhe bullgar. … Për konstituimin e Krahinës së Kosovës si njësi e veçantë politiko territoriale mund të flitet vetëm në periudhën e pas çlirimit nga nëntori 1944 kur çlirohet Kosova. 

Mitrovica dhe rrethina, Mitrovicë, 1979. fq.375 . Akademik Ali Hadri - Milorad Vaviq : … “.në formimin e Këshillit NÇ Krahinor për Kosovë e rrafsh të Dukagjinit në konferencën e mbajtur më 31 dhjetor 1943 dhe 1 e 2 janar 1944 në Malësinë e GjAkovës , Kryetar u zgjodh Mehmet Hoxha dhe anëtar kryesie veç të tjerëve edhe Ali Shukriu . fq. 398. … Nga fundi i shkurtit 1944 në Stari Tërg erdhi sekretari i Komitetit Krahinor të PKJ për Kosovë , Ali Shukriu bashkë me Rifat Vidishiqin dhe Qazim Bajgorën , anëtarë të PKJ nga Shala për formimin e një aradhe partizane në Shalë “.  Dr . Hakif Bajrami - Batalioni Partizan “ Meto Bajraktari , “  Rilindja, Prishtinë, 1988 .fq.93 “ Me ardhjen e Ali Shukriut, që ishte sekretar i PLJ -së dhe komisar politik për rajonin e Kosovës, në terrenin e Gollakut filloi një aktivitet revolucionar. U përtrinë punktet nacionalçlirimtare ilegale në Podujevë dhe Brainë si dhe punktet e tyre nëper fshatra. Ali Shukriu , me ndihëmen e Mustafë Hoxhës, vendosi lidhje me Lëvizjen në anën e Gjilanit në fshatin Dabishevc. Kështu, Lidhja Mitrovicë -Podujevë - Brainë, Dukagjin - Prishtinë -Brainë, Gjilan - Preshevë - Brainë, pastaj Kushumli - Merdar - Podujevë - Orllan - Brainë “ .,,, Jahja Lluka - Shpërngulja e Shqiptarëve nga Peja e rrethina në vitet 1912-1944 , Prishtinë, 1997, fq, 55 - 66 . … Me 22 mars 1951, në mbledhjen e Byros Politike të Komitetit Krahinor të PKJ u kritikuan Fadil Hoxha , Ali Shikriu dhe Mehmet Hoxha si kundërshtarë të Partisë në lidhje me paraqitjen e elementit turk në Kosovë. 24 shtator 1954 në Prishtinë u mbajt mbledhja plenare e KK me sekretarët e rretheve e të qyteteve të LKK. Në kët mbledhje do të shqyrtohet çështja e shpërnguljes së shqiptarëve në Turqi ...

Në këtë Plenum më së largu kishte shkuar Ali Shukriu, i cili kishte theksuar se këtu ka shenja të asgjësimit të shqiptarëve . Në vitin 1956 ishin paraparë për likuidim: Fadil Hoxha, Ismet Shaqiri, Xhevdet Hamza, Avdi Bakalli. Më 1966 duhej të likuidoheshin: Ymer Pula, Xhavit Nimani, Musa Efendia, Alush Gashi i Pejës, Sinan Hasani Ali Shukriu.… Plenumi i ||| i KQ të LKJ…  Rilindja, Prishtinë, 1966 . fq 140. “Ali Shukriu ( në prezencë të Rankoviqit ) shprehet: Papunësia në Kosovë paraqitet në mënyrë të perhershme si problem shum  akut social, por edhe politik. Në krahasim me zhvillimin e përgjithshëm të Vendit Kosova ka mbetur mbrapa. Këtij problemi duhet kushtue kujdes të veçantë “ . … Fadil Hoxha në veten e parë, koha, Qershor 2010 . fq 337, “Në Plenumin e VI të LK të Serbisë i kan paraqitur problemet e Kosovës Veli Deva dhe Ali Shukriu por edhe disa shokë të tjerë . Diskutimet e Veliut dhe të Aliut kanë rënë më së shumti në sy . Ata kanë paraqitur deformimet e organeve të te punëve të bredshme , të cilat kanë qenë më të ashpra… së në çdo vend tjetër të Jugosllavisë . Dolën në shesh disa gjëra … Bukur do njerëz ishin pushkatuar…

Është përmendur  edhe procesi i Prizrenit . Aliu ka thënë ajo ka qenë prerje e kokave “ Aziz Abrashi - Burhan Kavaja Epopeja e Minatorëve , Prishtinë , 1996 . fq . 41 … Ali Shukriu vite më parë, ishte i deleguari i presidentit të Jugosllavisë J.B.Titos , për kumari me familjet e nënave shqiptërare që kishin lindur nëntë e më teper fëmijë kurse ish ministri i zhvillimit ekonomik nga PDK-ja Blerand Stavileci më 2015 shprehet: Nuk është mirë me një rrogë 300 euro një familje ti ketë shtatë fëmijë “  B .Stavileci pati marrë kritika të mëdha nga shqiptarët.Tahir Z.Berisha - Në Fokus të Ngjarjeve - bisedë me Sinan Hasanin , Prishtinë , 2005 .fq.204 . …” Ali Shukriu më pat thënë se Milosheviqi ia kishte ofruar pozitën e kryetarit të Partisë në Kosovë, por ai e kishte refuzuar, as unë nuk pranova ofertën për kryetarë të Partisë dhe k thashë: Unë shoku Sllobodan, ende i kam dy gishta fytyrë“ ? Prof . Dr . Muhamet Pirraku- Hasan Prishtina Vlerë Sublime e Kombit, Koha, Prishtinë, 2013. fq 8. Sapo doli libri për Hasan Prishtinën , Ali Shukriu më thiri në telefon, e më tha: Ta kam lexuar Isen e Hasanin në revisten Kosova, blije librin për Hasanin e pasnesër të pres në Stantrg. E kreva porosin, e Aliun e gjeta duke më pritur …Ma shtrëngoj dorën e më përgëzoi për suksese të reja . “Më tha Shovenet do të reagojnë, por unë do ta mbroj punën tuaj e guzimin burrëror të Tahirit“ 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat