A është Edvin K. Rama Jesu Krishti i ortodoksizmit serbo-sllavo-rus në Ballkan..!?

Opinione

A është Edvin K. Rama Jesu Krishti i ortodoksizmit serbo-sllavo-rus në Ballkan..!?

Nga: Rexhep Elezaj Më: 23 qershor 2022 Në ora: 21:42
Edi Rama, Dimitar Koavaçevski, Aleksandër Vuçiq

Kryeministri aktual i Shqipërisë londineze, Edvin Rama, sot në konferencën me gazetarë të mbajtur në Bruksel, bashkë me A. Vuçiqin dhe Dimitar Kovaçevskin (aleatë në Ballkanin e hapur) pas mbarimit të samitit të BE-së i cili i kushtohej Ballkanit perëndimor, por në të cilin nuk u nxor asnjë vendim apo rezolutë për hapjen e negociatave për anëtarësim në BE të Shqipërisë dhe Maqedonisë, ndër kritika të panumërta dhe qortimet që ua drejtoi me plotë arrogancë 27 liderëve të saj, ai, duke u përgjigjur në një pyetje të gazetarëve, tha edhe këtë:

“Ju lutëm mos e lini BE-në të bëhet një kongregacion priftërinjsh që asokohe bisedonin për seksin e engjujve, e që në ndërkohë muret e Konstantinopojës shembeshin...”!?

Pra, nuk ka më asnjë dyshim, se E. Rama këmbë e krye është bërë zëdhënës, potparoll, avokat, misionar, por edhe Jesu Krishti i mbrojtjes së ortodoksizmit shovinist serbosllav në Ballkan dhe më gjerë, dhe, ky rol i tij nga prizmi i nacionalizmit dhe patriotizmit shqiptar, i ka kaluar të gjitha linjat e kuqe të dhunimit dhe denigrimit të identitetit dhe dinjitetit të kombit shqiptar, sidomos ndaj 15 mijë martirëve të lirisë dhe pavarësisë së Kosovës. Mbase nga varret e tyre prej heronjve të kombit, çdo ditë i dërgojnë mallkime E. Ramës, i cili çdo ditë e më tej po e largon Shqipërinë nga BE-ja, duke tentuar ta fus gradualisht përmes Ballkanit të hapur nën hegjemonizmin serbo-ruso-sllav..!?

Kjo është ajo që po bën E. Rama me Shqipërinë, duke i bërë presion të paparë udhëheqjes politike dhe shtetërore të Kosovës që ta pranojnë Ballkanin e hapur, alias kthimin edhe njëherë të Kosovës nën pushtimin kriminal të Serbisë, duke mos i njohur fare zëmrën, idealet, vuajtjet, dhimbjet, durimin, forcën, ëndrrat, dëshirat si dhe shpirtin prej luftëtarit të shqiptarëve kosovarë, ndaj dhe po e bën këtë tradhti mizore ndaj tyre, duke i dalë në krah neofashistit, gebelsit dhe çetnikut më antishqiptar serb pas kriminelit S. Millosheviç..!?

Kjo rrugë e pakrye në të cilën është futur me kaq zell E. Rama, si dhe kjo përulje kaq e turpshme para A. Vuçiqit, në cilësinë e kryeministrit të Shqipërisë, që besoj thellë, jo edhe në emër të popullit shqiptar në Shqipëri, fundin e ka shumë afër, sepse të bëhesh rob i pushtuesit shekullor vullnetarisht pa ta kërkuar askush këtë mision në dobi të kriminelëve xhelatë dhe barbarë që vranë dhe masakran me miliona shqiptarë vetëm në dy shekujt e parafundit, 19/20-të, pa kërkuar as falje Beogradi zyrtarë për krimet monstruoze që i ka bërë në Kosovë, është krejt e natyrshme që një kameleon i tillë fundin e ka të turpshëm, por dhe mallkim e popullit dhe të Zotit..!?

BE-ja nuk është fajtore që E. Ramës nuk ia hapë dot dyert e saja që 9 vite qëkur është në pushtet, sepse vlerat e mirëfillta të popujve të përparuar të Evropës perëndimore, në asnjë formë të mundshme nuk mund të jenë kompatibile me vlerat e narko-shtetit të cilat E. Rama i ka mbjellë me dorë të vetë në Shqipëri. Ndaj do ishte vendim absurd që krerët e BE-së t’i thonin sot në Bruksel, bujrum në shtëpinë të cilën ti z. Rama, çdo ditë po e gjuan me baltë pa e pastruar shtëpinë tënde nga mbeturinat që je duke i prodhuar me vite..!?

Evropa perëndimore nuk është ajo e shekullit të 16-të, kur merrej me “seksin e engjuve”, siç e akuzoi sot E. Rama, por është ajo e shekullit 21, në të cilën nuk hyhet me pantallona të pëshurrta dhe mjekër erë-kanabisi..!?

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat