Nuk zbutet Serbia nga premtimet dhe investimet

Opinione

Nuk zbutet Serbia nga premtimet dhe investimet

Nga: Fahri Xharra Më: 5 gusht 2022 Në ora: 11:51
Fahri Xharra

Serbia, shtet i krijuar ne vitin 1840, me ndihmen e Rusisë dhe Austro Hungarise, ne fillim e nje vilajet, mandej me Kongresin e Berlinit u rrit edhe me shume dhe  Konferenca e Londres ia dhe edhe Kosovën. Apetitet e saja nuk ndaleshin se e donte edhe Durresin .

Pra, Rusia e do nje shtet ne Ballkan e ajo eshte Serbia.

Çdo tentim i cilitdo shtet qe mundohet me e binde Serbine qe te ndahet nga Rusia eshte e kotë.

Kur Austro Hungaria e pa qellimin final te Serbise dhe Rusise  dalja e saj ne det, atehere AH i pa te vetmen zgjidhje qe kjo te pengohet me anen e shqiptarëve.

Qe nga viti 1900 e dergoi diplomatin Theodor Ippen te qendrojë ne Shqipëri per 10 vjet.

AustroHungaria e mundesoi Shpalljen e shtetit shqiptar ne vitin 1912.

Shpallja e pavaresise se Shqiperise e hidheroi ruset dhe serbet dhe ata me ane te organizates kriminale e cilda egziston edhe sot e vranë Franc Ferdinandin ne Sarajeve dhe kjo e  nxiti  fillimin e Luftes se Pare Boterore.

 Desha te them, Serbia e ka qellimin e saj perfunfimtar Durrresin

Nese Serbia nuk ishte falenderuese ndaj AH qe e beri shtet dhe i krijoi si komb ,  dhe ia vrau pa fije fytyre Perandorin , vrasje e cila e solli edhe renjen dh shperberjen  e Austrohungarise, mendon dikush qe me Open Ballkan , Serbia do te zbutet ?

Të kotë e kane te gjithe ata qe ashtu mendojne.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat