Kilde në formë, më i miri edhe në lëshim

Skijim

Kilde në formë, më i miri edhe në lëshim

Nga: Kemajl Goca Më: 19 dhjetor 2020 Në ora: 13:55
Aleksander Aamodt Kilde (

Skiatori nga Norvegjia, Alexander Aamodt Kilde, ka shënuar fitoren e dytë rresht në Kupën e Botës, që po mbahet në Qendrën e Skive në Val Gardena/Groeden të Italisë. 

Kilde dje ka fituar në supersllallom të madh, sot në disiplinën e lëshimit. Ai zuri vendin e parë me kohë të kaluar për 2:01.45 minuta, duke e lënë pas amerikanin Ryan Cochran-Siegle. 

28-vjeçari amerikan mbetet për 22 qindtat e sekondës pas Kildes por me kohë më të mirë për 32 qindtat se pozita e tretë, zvicerani Beat Feuz.

Amerikani Bryce Bennett dhe norvegjezi Kjetil Jansrud përfundojnë me të njëjtën kohë, duke u renditur në pozitën e katërt dhe mbeten larg podiumit për 8 qindtat e sekondës.

Kilde kryeson me 150 pikë në renditjen e lëshimit, duke e lënë pas Çater me 107, Feuz 100 pikë etj. 

Në renditjen e përgjithshme, Kilde udhëheq me 335 pikë, pasojnë Odermatt 290, Pinturault 276 pikë etj.

Rezultatet 

1. Aleksander Aamodt Kilde (Norvegjia) 2:01.45
2. Ryan Cochran-Siegle (SHBA) +0.22
3. Beat Feuz (Zvicra) +0.54
4. Bryce Bennett (SHBA)    +62
4. Kjetil Jansrud (Norvegjia)    +62
6. Jared Goldberg (SHBA)    +72
7. Carlo Janka (Zvicra)    +78
8. Romed Baumann (Gjermania)    +90
9. Max Franz (Austria)    +98
10. Matthias Mayer (Austria)    +1.05.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat