Francezi triumfon në Bansko 

Skijim

Francezi triumfon në Bansko 

Nga: Kemajl Goca Më: 28 shkurt 2021 Në ora: 14:30
Francezi triumfon në Bansko 

Mathieu Faivre ka arritur fitore të madhe në disiplinën e sllallomit të madh në Kupën e Botës, që u mbajt në Bansko të Bullgarisë.

Francezi arriti i pari në cak me kohë të kaluar për 2:25,29 minuta, duke e lënë pas për 75 qindtat zviceranin Marco Odermatt.

Faivre si në rrëshqitjen e parë po ashtu edhe në të dytën, ishte më i miri.

Francezi Alexis Pinturault apo kryesuesi i renditjes së përgjithshme, arriti në podium me kohën më të dobët për 81 qindtat se fituesi i garës dhe për 6 qindtat se vendi i dytë.

Në renditjen e përgjithshme, Pinturault udhëheq me 1034 pikë, pas tij është Odermatt (824), Schwarz (718) etj. ndërsa në renditjen e sllallomit të madh Pinturault kryeson me 550 pikë apo ka 25 më shumë se Odermatt , ndërsa Zubçiç është i treti me 486 pikë.

Renditja 
1. Mathieu Faivre (Franca)    2:25,29
2. Marco Odermatt (Zvicra)    +0,75
3. Alexis Pinturault (Franca)    +0,81
4. Thibaut Favrot (Franca)    +1,08
5. Stefan Brennsteiner (Austria)    +1,14
6. Zhan Kranjec (Sllovenia)     +1,59
7. Loic Meillard (Zvicra)    +1,80
8. Justin Murisier (Zvicra) +2,11
9. Henrik Kristoffersen (Norvegjia)    +2,15
10. Marco Schwarz (Austria)    +2,25

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat