Senzacion në Adelboden, triumfon djali i legjendës së skijimit

Skijim

Nga: Kemajl Goca Më: 9 janar 2022 Në ora: 15:09
Johannes Strolz, foto EPA

Garë interesante në disiplinën e sllallomit të Kupës së Botës në Adelboden të Zvicrës.

“Ajkën” e mori austriaku Johannes Strolz, i cili e nisi garën me numër 38.

Skiatori Johannes Strolz, 29 vjeçar, shkakton senzacion, triumfon në një garë të fortë, ndryshe është djali i legjendës së skijimit Hubert Strolz, i cili fitoi medaljen olimpike të artë dhe të argjendtë në Calgary në vitin 1988.

Strolz zuri vendin e parë me kohë të kaluar për 1:50,05 minuta, me kohë më të mirë për 17 qindtat se bashkëkombësi i tij, Manuel Feller.

Strolz në rrëshqitjen e parë ka qenë i shtati me 17 qindtat e kohës më të dobët se austriaku Fabio Gstrein, por në grahjen e dytë ka treguar paraqitje të shkëlqyeshme dhe fiton garën tejet interesante, fitorja e parë në karrierën e tij.

Linus Strasser nga Gjermani zuri vendin e tretë por me kohë më të dobët për 29 qindtat se fituesi i garës.