​Këngëtarja Pink mbështet hendbollistet norvegjeze që nuk duan të vishnin bikini

Bota e Yjeve

​Këngëtarja Pink mbështet hendbollistet norvegjeze që nuk duan të vishnin bikini

Më: 26 korrik 2021 Në ora: 20:25
Këngëtarja amerikane Pink

Këngëtarja amerikane Pink ofroi të paguante gjobën në vend të hendbollisteve norvegjeze të plazhit, të cilat u gjobitën një javë më parë pasi refuzuan të luanin me bikini, të cilat janë rroba të përshkruara për këtë sport.

Atletët, politikanët dhe media norvegjeze kanë kritikuar Federatën Evropiane të Hendbollit (EHF) për gjobat e lojtareve të ekipit të grave të vendit që nuk pranuan të luanin një ndeshje kundër Spanjës për vendin e tretë në Kampionatin Evropian me bikini, por tashmë janë lojtare me pantallona të shkurtra.

Të hënën e kaluar, komisioni disiplinor i EHF gjobiti ekipin kombëtar me 1.500 euro, ose 150 euro për lojtar, për shkeljen e rregullave.

Image

Detyrimi për të përdorur bikini u vlerësua nga media norvegjeze si një "vizion ‘macho’ i grave që i përkasin një epoke tjetër".

Këngëtarja Pink, një ish-gjimnaste, u bashkua me protestat, së bashku me një ofertë për të paguar gjobën, dhe ajo tha se ishte "shumë krenare" për norvegjezet që u rebeluan dhe kërkuan që Federata Evropiane e Hendbollit të ndëshkohej për seksizëm.

Veshjet për sportet me rërë kanë qenë temë për vite me radhë, dhe garuesit në bikini i konsiderojnë poshtëruese dhe jopraktike.

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat