Agnelli ngre alarmin

Futboll

Agnelli ngre alarmin

Më: 27 janar 2021 Në ora: 16:51
Agnelli ngre alarmin

Andrea Agnelli ka parashikuar se industria e futbollit ka pësuar humbje 8.5 miliardë euro dhe insiston se duhet të gjendet një marrëveshje e përbashkët në këto kriza.

Italiani mori pjesë në takimin e ‘News Tank Football’ për të diskutuar rreth të ardhmes së futbollit në këtë situatë pandemike.

“Momenti që ne po jetojmë nuk është vetëm në industrinë e futbollit, ka një njohje të madhe se si shoqëria po sillet përmes kësaj pandemie. Në një moment si ky, unë do të doja të shprehja falënderimet e mia të sinqerta për institucionet mjekësore”, ka thënë i pari ii Juventusit.

“Ne nuk e kemi parashikuar një skenar të tillë para nesh. Ne bëmë një përpjekje të jashtëzakonshme logjistike për të gjetur zgjidhjet e duhura dhe për të akomoduar listën e ndeshjeve [sezonin e kaluar]. Një falënderim publik për UEFA-n dhe Ligat Evropiane, lojtarët dhe klubet ndërsa ne financojmë një mënyrë për të përfunduar sezonin 2019-20 duke shtyrë Euro 2020”.

“Ne ende nuk jemi në gjendje të kuptojmë plotësisht se çfarë ka ndodhur në industri, brenda pak muajsh mund të kemi një kuptim real të asaj që kjo krizë ka nënkuptuar për klubet”, paralajmëroi Agnelli.

“Vetëm në fund të sezonit, me kusht që të gjejmë një zgjidhje për të rifilluar aktivitetet tona në mënyrë të plotë.

“Po shikoja të dhënat nga 20 klubet më të mira në Deloitte’s Money League, ne patëm një goditje prej 1,1 miliard eurosh në sezonin 2019-20 dhe vetëm për ato 20 klube, një goditje prej dy miliardë eurosh. Unë mendoj se do të jetë më keq se kaq”.

“Meqenëse sezoni 19-20 kishte vetëm katër muaj krizë, stadiume të zbrazëta, rebelime komerciale dhe transmetuese, nga pikëpamja ime e vëzhgimit 20-21 do të jetë një sezon i plotë pa tifozë në stadiume. Ne jemi në mes të edicionit, gjermanët kanë pasur një humbje të vlerës prej 10 për qind, ne po shohim që transmetuesit ndërkombëtarë nuk paguajnë detyrimet e tyre, kështu që unë mendoj se ky sezon do të jetë shumë më i keq”.

“Kur unë shikoj informacionin më të mirë që kam pasur deri më tani, ne po shohim një humbje në fund të fundit me industrinë në rajonin prej 6.5 miliardë euro në 8.5 miliardë euro për dy vitet e kombinuara dhe rreth 360 klube do të kenë nevojë për para shtesë, qoftë borxh apo kapital brenda, këto dy vjet për një shumë prej 6 miliardë”.

“Goditjet që kishim ndikuar gjithashtu në tregun e transferimeve. Nëse shikoni vetëm në tregun evropian të transferimeve, këto vite kemi pasur transferime për 3.9 miliardë € kundrejt € 6.5 miliardë të një viti më parë, 2.6 miliardë € më pak nga viti në vit dhe kjo është kryesisht solidariteti indirekt i cili tregon se ne ende po lundrojmë dete të trazuar.

“Ekziston një nevojë për të rishikuar tregun e futbollit dhe marrëveshjet kolektive me lojtarët për të pasur mjetet për të vepruar në një kohë krize”, ka shtuar më tej Agnelli.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat