Dikur murator, sot dridh botën

Futboll

Dikur murator, sot dridh botën

Më: 23 maj 2021 Në ora: 13:34
Dikur murator, sot dridh botën

Sulmuesi Jajah Kalon është futbollisti që mahniti dje me fanellën e Genoas në fitoren ndaj Cagliarit në “Sardenja Arena” me rezultatin 0:1.

Sulmuesi 19-vjeçar nga Sierra Leone u aktivizua për herë të parë në Serinë A duke debutuar me fanellën e skuadrës nga Liguria në minutën e 46′ duke zëvendësuar ish-lojtarin e Juventusit Marko Pjaca. Kalon kaloi në avantazh skuadrën kuqeblu, por goli i tij u anulua nga VAR-i për fatin e tij të keq.

Historia e djaloshit nga Sierra Leone është tepër e trishtë ku nëpërmjet kanaleve zyrtare të klubit të Xhenoas ai ka rrëfyer historinë e tij sesi ka mbërritur në Itali, ku në moshën 14-vjeçare është larguar nga Sierra Leone për të shmangur një fat tragjik duke shkuar në Itali me anije:

“Në vendin tim në Sierra Leone ekziston një grup terrorist që rrëmbejnë fëmijët për t’i kthyer në ushtarë dhe prindërit e mi kishin frikë se mund të më ndodhte edhe mua kështu që ata vendosën të më linin që të largohesha. Ishte e vështirë, nuk doja por ishte gjëja më e mirë.

Për të paguar kalimin tim nga deti kam punuar, nga pastrimi i shtëpive te puna e muratorit dhe kur arrita të mbledh mijëra dinarë që më duheshin, më vodhën, kështu që unë duhej ta filloja nga e para. Mbërrita në Itali në Lampeduza, pastaj në Xhenoa dhe Piemonte.”

Prova me skuadrën e Entelës shkoi keq, por Xhenoa vendos të vërë bast për të dhe e grumbullon në ekipet e të rinjve: “Jam shumë i lumtur, trajneri dhe shokët e skuadrës më kanë dhënë shumë besim për të dhënë ende më shumë.”, përfundoi Kalon.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat