FIFA merr vendimin

Futboll

FIFA merr vendimin

Më: 20 tetor 2021 Në ora: 20:36
FIFA merr vendimin

Presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino, njoftoi këtë të mërkurë se botërori i radhës i klubeve do të luhet në Emiratet e bashkuara Arabe në muajin e parë të vitit 2022. Datat se kur do të mbahet ky turne do të përcaktohen në vijim.

Japonia, që do ta organizonte Botërorin e Klubeve, u tërhoq për shkak të pandemisë, duke i detyruar drejtuesit e FIFA-s të gjenin një tjetër shtëpi dhe Emiratet u konsideruan si opsioni më i mirë i mundshëm, duke marrë në parasysh faktin se ka qenë disa herë organizatore të këtij eventi. 

Për herë të parë Botërori i Klubeve do të organizohet me 24 skuadra.

Diçka e tillë ishte menduar që të zhvillohej që këtë vit në Kinë, por për shkak të pandemisë, aktiviteti u anulua e tashmë duhet të presim janarin e vitit të ardhshëm për të parë Botërorin e Klubeve në një tjetër format.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat