Thirrje qeverisë: Mos hesht

Futboll

Thirrje qeverisë: Mos hesht

Më: 22 tetor 2021 Në ora: 15:57
Thirrje qeverisë: Mos hesht

Në vijim të Këshillit të sotëm të “Coni”, pati vend për të folur edhe për Superligën.

“Përmes nënsekretares për sportin, Valentina Vezzali, unë përfaqësova në qeveri qëndrimin e FIGC në lidhje me kushtetutën e Italisë mbi vendimin për Superligën, i cili do të jepet nga Gjykata Evropiane e Drejtësisë, duke theksuar rreziqet dhe kritikat, – tha presidenti i FIGC, Gabriele Gravina.

– Shpresoj që kjo të ndodhë për të mos e lënë vendin tonë jashtë një grupi shumë të madh shtetesh që mbështesin UEFA-n. Ne besojmë se është një betejë parimore në mbrojtje të një sistemi futbolli të hapur dhe meritokratik”.

Nga ana e tij, Luigi De Siervo, CEO i Lega Serie A, shtoi: “Ka siklet në këtë moment në lidhje me dështimin e qeverisë sonë për të marrë një pozicion në lidhje me procedimin e hapur për çështjen e Superligës. Ekziston një afat që skadon sot, e jona është e vetmja ndër qeveritë që ende nuk ka marrë një qëndrim zyrtar.

E kuptojmë që letra është gati, pyesim veten pse ky qëndrim, të cilin e kishte edhe kryeministri Draghi, siç e shpalosi me një postim në Twitter pas shpalljes së Superligës. Ju e dini se çfarë ndodhi në Angli, e dini se çfarë po bën Spanja, ne jemi vendi i fundit për t’u pozicionuar. Shpresojmë që qeveria jonë të rikonfirmojë zyrtarisht pozicionin që kishte thënë në atë kohë”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat