Kundër propozimit të FIFA-s

Futboll

Kundër propozimit të FIFA-s

Më: 22 tetor 2021 Në ora: 20:00
Kundër propozimit të FIFA-s

Propozimet e FIFA-s për të riformuar kalendarin ndërkombëtar janë refuzuar të gjitha nga Ligat Evropiane, të cilat përfshijnë Premier League, EFL dhe SPFL në mesin e anëtarëve të saj.

Një konsultim mbi futbollin e ekipit kombëtar të meshkujve i udhëhequr nga ish-menaxheri i Arsenalit, Arsene Wenger, tani shefi i zhvillimit të futbollit global të FIFA-s, po propozon një turne të madh ndërkombëtar çdo qershor, më të gjata por më pak pushime ndërkombëtare gjatë sezonit dhe periudha të detyrueshme pushimi të lojtarëve.

Drejtori menaxhues i Ligave Evropiane, Jacco Swart tha se propozimet krijuan një “ndryshim të rëndë” në ekuilibrin midis futbollit të klubeve dhe ekipeve kombëtare në aspektin sportiv dhe në vlerën ekonomike.

Ai hodhi poshtë plotësisht çdo ndryshim në frekuencën e Kupës së Botës ose finaleve kontinentale si Euro, dhe tha se periudhat e pushimit duhet të përcaktohen në nivel vendas.

Swart tha gjithashtu se duhet të ketë “ndryshime sa më të kufizuara që të jetë e mundur” në pushimet ndërkombëtare brenda sezonit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat