As Messi, as Jorginho

Futboll

As Messi, as Jorginho

Më: 28 tetor 2021 Në ora: 11:30
Topi

Topi i Artë 2021 do të jepet mbrëmjen e 29 nëntorit në parit, megjithatë e përditshmja spanjolle “Marca” ka zbuluar që tani fituesin, Sipas saj, nuk do të jetë as Lionel Messi dhe as italiani Jorginho, por polaku i Bayern Munich, Robert Lewavdowski, ai që do të marrë trofeun më prestigjoz për futbollistë.

Ylli i bavarezëve është shndërruar në një makineri golash dhe në periudhën 2019-2020 ishte protagonist kryesor në triumfin e Bayernit në Ligën e Kampionëve, por atëherë ceremonia e Topit të Artë u anulua për shkak të koronavirusit.

Megjithatë polaku vijon të shënojë me një ritëm të frikshëm dhe të shumtë janë ata që mendojnë se e meriton patjetër ta fitojë qoftë një herë të vetme këtë trofe, ndaj duket se këtë vit shumica e votave kanë shkuar pikërisht për të.

Në renditjen e publikuar nga “Marca”, Lewa ndiqet nga Lionel Messi dhe Karim Benzema, ndërsa italiani Jorginho, i cili fitoi Championsin me Chelsea-t dhe Europianin me Italinë, ka arritur të renditet vetëm i pesti.

Zhgënjim total për Cristiano Ronaldon, që pas një sezoni jo të suksesshëm në Itali me Juventusin, është i nënti, ndërsa braziliani Neymar ka zbritur në vendin e 19, pasi nuk la gjurmë as me PSG-në dhe as me përfaqësuesen e tij.

Renditja që ka zbuluar “Marca”:
1- Robert Lewandowski (Bayern)
2- Leo Messi (PSG)
3- Karim Benzema (Real Madrid)
4- Mohamed Salah (Liverpool)
5- Jorginho (Chelsea)
6- Kylian Mbappe (PSG)
7- N ‘Golo Kanté (Chelsea)
8- Erling Haaland (Bortmund)
9- Cristiano Ronaldo (Man. United)
10- Kevin de Bruyne (Man. City)
11- Gianluigi Donnarumma (PSG)
12- Luka Modric (Real Madrid)
13- Giorgio Chiellini (Juventus)
14- Harry Kane (Tottenham)
15- Bruno Fernandes (Man. United)
16- Ruben Dias (Man. City)
17- Romelu Lukaku (Chelsea)
18- Pedri (FC Barcelona)
19- Neymar (PSG)
20- Riyad Mahrez (Man. City)

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat