Lukaku afër rikthimit

Futboll

Lukaku afër rikthimit

Më: 19 nëntor 2021 Në ora: 16:39
Romelu Lukaku

Romelu Lukaku nuk do të luajë në udhëtimin e Chelseat në Premier Ligë te Leicester të shtunën, por është “shumë afër” rikthimit nga lëndimi, sipas trajnerit Thomas Tuchel.

E shtuna do të shënojë një muaj të plotë që kur sulmuesi lëndoi kyçin e këmbës gjatë një ndeshjeje të Ligës së Kampionëve kundër Malmos, në atë që ishte paraqitja e tij e 11-të e sezonit pasi iu bashkua Chelseat në një marrëveshje rekord prej 97.5 milionë funte gjatë verës.

Tuchel tha se Lukaku mund të rikthehet për ndeshjen e së martës në Ligën e Kampionëve me Juventusin ose takimin e javës së ardhshme në Premier Ligë me Manchester United.

“Romelu është shumë afër stërvitjes së ekipit, kështu që shpresojmë që ai të bashkohet me skuadrën të dielën – le të shohim se si do të funksionojë kjo”, tha Tuchel të premten.

“Ai po shtyn fort dhe po përpiqet shumë që të kthehet sa më shpejt që të jetë e mundur dhe ne do të përpiqemi të dielën.

Nëse gjithçka funksionon në mënyrë perfekte, nëse ai është në stërvitje të dielën dhe pastaj të hënën, ai ndoshta mund t’i bashkohet grupit në stol (kundër Juventusit).

“Por ka shumë nëse dhe unë nuk dua të bëj presion mbi të. Ai po i bën shumë presion vetes dhe ne nuk do t’i nxitojmë gjërat.”

Chelsea fillimisht e përballoi mirë mungesën e Lukakut, duke dhënë fitore të theksuara ndaj Norwich dhe Newcastle, por një barazim në shtëpi ndaj Burnley-t në ndeshjen e tyre të fundit para pushimit ndërkombëtar theksoi mungesën e sulmuesit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat