Çfarë thotë për Mourinhon?

Futboll

Çfarë thotë për Mourinhon?

Më: 26 nëntor 2021 Në ora: 18:03
Çfarë thotë për Mourinhon?

Ivan Juriç nuk është shumë i tërhequr nga ideja e futbollit e Jose Mourinho-s, edhe duke e respektuar dhe duke e konsideruar një trajner të madh portugezin.

Trajneri i Torino-s, kundërshtari i ardhshëm i Roma-s në kampionat, në 2016-ën ka bërë disa deklarata pikërisht në lidhje me Speical One dhe idetë e tij të futbollit:

“Çfarë do t’i vidhja Guardiola-s? Nga ai nis ideja taktike e superioritetit numerik në çdo zonë të fushës dhe është ajo që kërkoj të arrij edhe unë. Çfarë do t’i vidhja Ancelotti-t? Qetësinë”, ka thënë Juriç.

“Çfarë do t’i vidhje Mourinho-s? Kam lexuar shumë për të, por duhet të them se nuk kam gjetur asgjë që të më frymëzojë”.

Majin e kaluar, kur është pyetur për kthimin e  Mourinho-s në Serinë A, trajneri i Demave ka thënë:

“Kam lexuar të gjithë librat e Mou, shumë vite më parë ka prekur tema të cilët diskutoheshin shumë pak në futboll. Si reagon truri në situata të caktuara, metoda e punës. Shpresoj që të kthehet ai i dhjetë viteve më parë, që të kthehet të ofrojë futbollin që ofronte dhjetë vite më parë, që kohët e fundit nuk e kam parë”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat