Figo mbron Ronaldon

Futboll

Figo mbron Ronaldon

Më: 26 nëntor 2021 Në ora: 20:47
Cristiano Ronaldo

Legjenda e Portugalisë, Luis Figo, ka kritikuar kritikët që sugjerojnë se Cristiano Ronaldo është fajtori për rënien e Manchester United këtë sezon.

Ronaldo, 36, ka gjetur rrjetën në 10 raste deri më tani këtë sezon, gjashtë më shumë se bashkëkombësi Bruno Fernandes dhe bashkëlojtari Mason Greenwood, të cilët janë të dy prapa në renditjen aktuale të golave te United.

United ka humbur pesë nga shtatë ndeshjet e tyre të fundit në Premier Ligë, ku më e fundit erdhi në një ndeshje 4-1 në duart e Watford në Vicarage Road të shtunën e kaluar, duke rezultuar në shkarkimin e Ole Gunnar Solskjaer.

‘Kjo nuk ka kuptim. Ai është më i miri”, tha ish-mesfushori për gazetën portugeze “A Bola”.

“Futbolli jeton me rezultate dhe skuadra nuk po arrin rezultatet e pritura".

“Por ai është një nga më të mirët në ekip për sa i përket performancës, kështu që nuk i kuptoj këto kritika”.

Komentet e Figo vijnë pasi Ronaldo ndihmoi skuadrën e tij të fitonte 2-0 ndaj Villarrealit të Unai Emery në ndeshjen e tyre të fundit në Ligën e Kampionëve të martën.

Loja gjithashtu pa Jadon Sancho që shënoi golin e tij të parë për klubin dhe Michael Carrick merr drejtimin e përkohshëm të skuadrës.

Ronaldo tani e ka gjetur rrjetën gjashtë herë në pesë ndeshje në kompeticionin elitar të Evropës dhe e ka thyer bllokimin kundër “Nëndetëses së Verdhë” pas përfundimit të mirë ndaj portierit argjentinas Geronimo Rulli me 12 minuta lojë.

36-vjeçari gjithashtu bëri histori atë natë, me golin që e bën atë lojtarin e parë që shënon në secilën nga pesë ndeshjet e para të një klubi anglez të një sezoni të vetëm të Kupës Evropiane/Ligës së Kampionëve (duke përjashtuar kualifikimet).

Roli i tij në skuadër mund të ndryshojë pas ardhjes së 63-vjeçarit Ralf Rangnick, duke marrë drejtimin nga Carrick si menaxher i përkohshëm i United deri në fund të sezonit. Pas gjashtë muajsh në krye, Rangnick më pas do të marrë një rol këshillues dy-vjeçar me “Djajtë e Kuq”.

Shumë kanë frikë se mungesa e presionit të Ronaldos mund të jetë një problem, por ai pa dyshim do të përshtatet me stilin dhe mënyrën e re të lojës duke dhënë profesionalizmin dhe përkushtimin e tij ndaj klubit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat