Messi shkruan histori, fiton për herë të shtatë ‘Topin e artë’

Futboll

Messi shkruan histori, fiton për herë të shtatë ‘Topin e artë’

Më: 29 nëntor 2021 Në ora: 20:56
Lionel Messi

E plotësuar (22:04) - Chelsea shpallet klubi i vitit

Chelsea është shpallur klubi i vitit sipas revistës franceze, France Football.

Të Kaltrit arritën të kurorëzohen kampionë të Evropës pasi fituan në finale ndaj Manchester City-t.

***

Lionel Messi është shpallur fitues i Topit të Artë për vitin 2021.

Sulmuesi i PSG-së e fitoi për herë të shtatë këtë çmim në një ceremoni të organizuar nga FIFA mbrëmjen e së hënës në Paris të Francës.

Përballë argjentinasi kishte Lewandowskin, i cili doli i dyti.

Por shpallja e fituesit duket se nuk ishte një surprizë. Disa ditë më parë, mediat ndërkombëtare kishin parashikuar se Messi do ishte fituesi.

Topi i Artë, Jorginho i treti dhe Benzema i katërti 

Jorginho ka dalë lojtari i tretë më i mirë në botë për vitin 2021, sipas France Football.

Jorginho arriti që sivjet t’i fitojë dy trofetë më të çmueshëm në Evropë, atë të Ligës së Kampionëve me Chelsea-n, si dhe atë të kampionatit evropian me Italinë.

I dyti doli sulmuesi i Real Madridit Karim Benzema i cili shkëlqeu për Mbretërit, por edhe për Francën në rikthimin e tij të bujshëm.

Ndërsa, i katërti doli bashkëlojtari i Jorginho-s te Chelsea, dhe i Benzema-së te Franca, N’Golo Kante.

Topi i Artë, Momo Salah i pesti

Futbollisti i Liverpool-it, Mohamed Salah, është zgjedhur lojtari i pestë më i mirë në botë për vitin 2021.

Salah-u arriti t’i realizojë 31 gola nga 51 paraqitje për të Kuqtë stinorin e kaluar.

Ballon d’Or, Ronaldo del i gjashti

Pesë herë Topi i Artë, Cristiano Ronaldo, këtë herë ka arritur të renditet i gjashti në garën për Topin e Artë.

Portugezi gëzoi një stinor solid me Juventusin dhe pati paraqitje fantastike për Portugalinë por nuk arriti të fitojë trofe.

Donnarumma e fiton çmimin e portierit më të mirë të vitit

Në Paris të Francës po mbahet ceremonia e ndarjes së Topit të Artë, teksa do të ndahen edhe disa çmime tjera.

Gigio Donnarumma e fitoi çmimin e portierit më të mirë të vitit.

Ai ndihmoi Italinë të shpallej kampion i Evropës, madje duke u shpallur lojtari më i mirë i turneut.

***

Alexia Putellas e fiton Topin e Artë në konkurrencën e femrave

Në Paris të Francës po mbahet ceremonia e ndarjes së Topit të Artë, teksa do të ndahen edhe disa çmime tjera.

Futbollistja e Barcelonës, Alexia Putellas e ka fituar Topin e Artë në konkurrencën e femrave.

Ajo korri suksese të mëdha me Barcelonën këtë vit. Përveçse me klub, ajo pati paraqitje fantastike në nivel personal.

***

Më të mirët e botës për 2021, Donnarumma i dhjeti e Mbappe i nënti

Futbollisti francez, Kylian Mbappe, është zgjedhur lojtari i nëntë më i mirë i vitit 2021 nga revista France Football.

Ndërkaq, portieri i Italisë dhe i Paris Saint-Germain (sezonin e kaluar i Milanit), Gianluigi Donnarumma, është zgjedhur lojtari i dhjetë më i mirë në botë.

***

Robert Lewandowski e ka fituar çmimin e golashënuesit më të mirë të vitit 2021.

Këtë çmim ai e mori sot në Paris ku po mbahet ceremonia e ndarjes së Topit të Artë.

Përveç këtij çmimi, Lewandowski është seriozisht në garë për Topin e Artë

Pedri e fiton çmimin e lojtarit më të mirë të ri

Pedri e ka fituar çmimin e lojtarit më të mirë të ri për vitin 2021.

Sot në ceremoninë e ndarjes së Topit të Artë u nda edhe çmimi për lojtarin më të mirë të ri, të cilin e fitoi talenti i Barcelonës, Pedri.

Ai shkëlqeu me Barcelonën, e poashtu edhe me Spanjën, duke e thyer rekordin për më së shumti paraqitje në një sezon.

***

Ka filluar ceremonia e ndarjes së Topit të Artë, që po mbahet në Paris të Francës.

Çmimet që do të ndahen sonte janë futbollisti më i mirë në dy konkurrencat, portieri më i mirë, lojtari më i mirë i ri dhe dy kategori të reja: klubi më i mirë i vitit dhe golashënuesi më i mirë.

Dy kandidatët kryesorë për ta fituar Topin e Artë këtë vit janë Lionel Messi dhe Robert Lewandowski.

Ceremoninë e ndarjes së Topit të Artë mund ta ndiqni duke klikuar këtu.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat