Barcelona beson

Futboll

Barcelona beson

Më: 5 dhjetor 2021 Në ora: 20:01
Barcelona beson

Humbja 0-1 e Barçës ndaj Betisit dhe fitorja e Real Madridit në “Anoeta”, 0-2, krijuan një hendek të madh prej 16 pikësh mes “Los Blancos” (kryesues me 39 pikë) dhe “Blaugranave” (vendi i shtatë me 23 pikë).

Një nisje të tille negative “blaugranat” nuk e kishin provuar në 18 sezonet e fundit. Një distancë që duket e pakapërcyeshme në këtë pikë të sezonit, por ka një precedent që i fton fansat katalanë të mendojnë pozitivisht.

Në sezonin 2003/04, Barça ishte edhe më larg Real Madridit: kishte grumbulluar 18 pikë më pak në ndeshjen e 18-të të Primera Division. “Los Blancos” me 42 pikë, ndërsa “blaugranët: ishin të 12-tët me 24 pikë. Përpara në renditje kishte rivalë më të vegjël si Malaga, Valladolid apo Racing Santander.

Në janar të sezonit 2003-2004 mbërriti Edgar Davids, i ardhur nga Juventusi në formë huazimi. Faza e dytë e Barcelonës ishte e jashtëzakonshme.

Që nga java e 18-të, Barça pati një seri prej 17 ndeshjes pa humbje, duke përfshirë një seri prej nëntë fitoresh radhazi. Barcelona atë sezon përfundoi në vendin e dytë, duke siguruar pjesëmarrjen në fazën e grupeve të Championsit, kampionatin e fitoi Valencia, ndërsa Reali, që në fazën e parë mendohej favorit i padiskutueshëm, përfundoi në vendin e katërt.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat