FIFA shpërblen sot më të mirët e vitit 2021

Futboll

FIFA shpërblen sot më të mirët e vitit 2021

Më: 17 janar 2022 Në ora: 12:25
FIFA shpërblen sot më të mirët e vitit 2021

Këtë të hënë, duke filluar nga ora 19:00, në Zyrih do të mbahet gala e FIFA Awards Best Awards, në të cilën lojtarja e Barcelonës Alexia Putellas, fituese e Topit të Artë, shfaqet si favoritja e madhe në kategorinë e femrave, ndërsa ajo  për meshkuj ka një duel mes ish-lojtarit të Barçës, Leo Messi (tani në PSG) dhe Robert Lewandowski (Bayern), me Mohamed Salah (Liverpool) si finalist i tretë.

Finalistet për çmimet më të mira:

Lojtari më i mirë: Leo Messi (PSG/Barcelona), Robert Lewandowski (Bayern), Mohamed Salah (Egjipt)

Lojtarja më e mirë: Alexia Putellas dhe Jenni Hermoso Barcelona), Sam Kerr (Chelsea)

Trajneri më i mirë: Pep Guardiola (Manchester City), Thomas Tuchel (Chelsea), Roberto Mancini (Itali)

Portieri më i mirë: Gianluigi Donnarumma (PSG/Itali), Edouard Mendy (Chelsea) dhe Manuel Neuer (Bayern)

Portierja më e mirë: Ann-Katrin Berger (Chelsea), Christiane Endler (Lyon) dhe Stephanie Lynn Marie Labbé (PSG)

Çmimi Puskas për golin më të mirë: Erik Lamela (Sevilla/Tottenham), Patrik Schick (Republika Çeke/Bayer Leverkusen) dhe Mehdi Taremi (Porto)

Çmimi Fair Play: Kombëtarja Daneze, ekipi i saj mjekësor dhe stafi i saj stërvitor, Claudio Ranieri (Watford) dhe Scott Brown (Aberdeen)

Tifozët më të mirë: Ata të Danimarkës dhe Finlandës, për sjelljen e tyre në ditën e ngjarjes Eriksen; ajo nga Gjermania dhe vajza Imogen Papworth-Heidel.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat