Sqarim në lidhje me akuzat për vlerësimin e Federatës së Futbollit të Kosovës!

Futboll

Sqarim në lidhje me akuzat për vlerësimin e Federatës së Futbollit të Kosovës!

Më: 28 janar 2022 Në ora: 19:26
Sqarim në lidhje me akuzat për vlerësimin e Federatës së Futbollit të Kosovës!

KOK reagon pas kategorizimit të sporteve.

"Komiteti Olimpik i Kosovës (KOK) dëshiron të sqarojë opinionin dhe të gjitha mediat, të cilat hodhën lumë akuzash për shkak të vlerësimit të bërë për Federatën e Futbollit të Kosovës.

KOK, duke vlerësuar punën korrekte të bërë nga komisioni për kategorizimin e sporteve, sportistëve dhe trajnerëve, reagon ashpër veçanërisht ndaj shkrimit të gazetës “Bota Sot”, në të cilin mes tjerash thuhet se “Komisioni ka vendosur gjithnjë sipas kritereve që i posedojnë ata”!, “Por për Komisionin pesë anëtarësh, futbolli është sport si duket i dorës së dytë, si duket edhe basketbolli i dorës së dytë, edhe hendbolli si duket i dorës së dytë!

Me këtë rast, KOK konsideron se i gjithë vlerësimi i komisionit, si në rastin e futbollit, ashtu edhe të të gjitha federatave tjera, është bazuar në Rregulloren 04/2018 për Kategorizimin e Sporteve.

Federatës së Futbollit të Kosovës, i janë vlerësuar të gjitha pikët, në të cilat ka pasur dëshmi, ndërsa nuk i janë vlerësuar dy pikë tek pika e 14-të “Kriteret e ngritjes së kapaciteteve”, me ç’rast nuk ka sjell dëshmi të posedimit të Planit Strategjik, ashtu siç e parasheh Neni 14, Pika 1.1 dhe 2 e Rregullores. 

E njëjta dëshmi i është kërkuar federatës, edhe pas shqyrtimit të dokumentacionit, por që as herën e dytë nuk është sjell!

Po ashtu, krahas futbollit, sportet si basketbolli dhe hendbolli, të cilat përmenden në shkrimin e “Bota Sot” si sporte të dorës së dytë, komisioni të dyja këto sporte i ka vlerësuar deri në katër pikë më shumë krahasuar me vlerësimin e fundit.

KOK gjithashtu informon të gjitha palët e pakënaqura me vlerësimin, se ankesat mund t’i dërgojnë në afat prej tetë ditësh, pas dërgimit të raportit në detaje, ankesa këto që do të shqyrtohen nga komisioni i ankesave”, reagon KOK-u.

 Sa për dijeni të KOK-ut, ndër shumë reagime ka reaguar edhe trajneri më i mirë në botë, Driton Kuka, kur thotë: “Xhudo Sporti nr 1 në Kosovë!

Por…

Me pikët e grumbulluara sivjet xhudo më pak pikë se vitin e kaluar!

Po edhe keni të drejtë se dy medalje të Arta Olimpike s’mjaftojnë mu rrit numri i pikëve!

Kritere të stërvjetëruara të Kategorizimit e xhudos keni pas drejtë me ja ul pikët!”.

Sa për dijeni të KOK-ut, edhe ish nënkryetari i Federatës së Volejbollit të Kosovës, Hysni Prelvukaj, ka reaguar për këto padrejtësi.

“Duhet me konkurruar me kualitet, se me i harxhuar paratë e taksapaguesve e me shit çallëm e rezultate askund, kësaj i thonë mozamakeq!

Federata e Xhudos nuk ka organizuar asnjë Kampionat Evropian as Botëror por ja u ka marrë krejt medaljet e mundshme, KOK me bë kësi krahasime është turp i turpit për KOK-un e jo për FVK-ën!

FVK shumë ma mirë kish qenë me i investuar ato mjete r me prodhu lojtar të ri se me i shitë mend shteteve në rajon, ato investo në ngritjen e kualitetit e na në mikpritje. Situata në klube kurrë s’ka qenë ma keq, klubet ma në zë janë para shuarjes, s’kanë lojtar por me nga një gjysëm ekipi e pa stërvitje prej loje në lojë, kësaj i thua sukses!!!”, ka komentuar Prelvukaj!

Edhe vet një anëtar i Komisionit të KOK-ut, e pranon se rregullorja nuk është si duhet dhe duhet të ndryshohet, atëherë çfarë komenti do këtu!

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat