Finale për infarkt e me 6 gola, Interi fiton Kupën e Italisë 

Futboll

Finale për infarkt e me 6 gola, Interi fiton Kupën e Italisë 

Nga: Kemajl Goca Më: 11 maj 2022 Në ora: 23:34
Finale për infarkt e me 6 gola, Interi fiton Kupën e Italisë 

Interi është fitues i Kupës së Italisë. Skuadra e Interit triumfoi pas 120 minutave, me rezultat 4:2 ndaj Juventusit. 

Ndeshja në kohën e rregullt përfundoi baras (2:2) dhe pas vazhdimeve u përcaktua fituesi. 

Finale për t'u mbajtur mend në stadiumin "Olimpico" në Romë, gola po, lojë po, vazhdime po dhe pas 120 minutave u përcaktua fituesi i Kupës së Italisë. 

Image

Në minutën e 7-të, Barella nga rreth 18 metra dërgon një projektil duke shënuar gol të bukur në këndin e epërm të majtë të portierit Perin, i ciki vetëm me sy e shikoj se si futej topi në rrjetë. 

Në fillim të pjesës së dytë, Juventusi kundërpërgjigjet brenda tre minutave, në minutën e 50-të, Alex Sandro barazon rezultatin.

Pas dy minutave (52'), në një veprim individual Vllahovq shënon për 2:1. 

Në minutën e 80-të, Calhanoglu shënon nga penalltia për rezultatin 2:2.

Vazhdimet dy herë nga 15 minuta, ishin të kobshme për “Zonjën e Vjetër”. Del në skenë kroati Ivan Perishiç, duke shënuar dy gola të shpejtë, në minutën e 98-të nga penalltia dhe në të 102-tën.  

Në minutën e 103-të Juventusi kërkon penallti pas rrëzimit të Vlahoviqit në zonë., por kështu nuk mendon gjyqtari.

Në minutën e 104-të, trajnerit Allegri nuk i pëlqeu festimi i Lautaro Martinez në pankinën zikaltër dhe pas një shkëmbimi batutash iu vërsul lojtarit, duke përfunduar edhe në fushën e lojës me protesta të shumta. Një situatë që çoi gjyqtarin Valeri t’i tregonte menjëherë kartonin e kuq trajnerit të Juventusit

Ndeshje me rivalitet deri në fund, ndërsa Interi ia doli dhe kremton këtë trofe të çmueshëm.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat