Milani në ethe e sfidës

Futboll

Milani në ethe e sfidës

Më: 22 maj 2022 Në ora: 14:19
Milani në ethe e sfidës

Janë 17 precedentët në Serinë A mes Sasuolos dhe Milanit: bilanci është nëntë fitore kuqezi, dy barazime dhe gjashtë suksese të vendësve, duke përfshirë dy ndeshjet e fundit sipas renditjes kohore.

– Pas rikthimit në elitë Sasuolo fitoi 4 nga 6 ndeshjet e para ndaj Milanit, ndërsa në dhjetë pasardhëset e kësaj serie humbi tetë.

 – Zigjelbrit nuk kanë mundur të shënojnë asnjë gol në katër nga nëntë përballjet e fundit me kuqezinjtë në fushën e tyre.

– Sasuolo ka korrur sukses në vetëm 3 prej 14 ndeshjeve të fundit në kampionat të luajtura në shtëpi kundër ekipeve nga rajoni i Lombardisë. Gëzimi i fundit “shtëpiak” në këtë sens daton në mars të vitit të kaluar, ndërsa fitorja e fundit ndaj Milanit i përket marsit të 2016-ës.

– “Djalli” ka fituar pesë ndeshjet e fundit si udhëtues ndaj Sasuolos në Serinë A, pasi humbi në secilën nga tri ndeshjet e para jashtë fushe kundër të njëjtit ekip. Në gjashtë nga tetë ndeshjet në stadiumin “Mapei”, kuqezinjtë kanë shënuar të paktën dy gola (duke përfshirë katër të fundit).

– Domeniko Berardi i ka shënuar dhjetë herë Milanit në Serinë A. Kuqezinjtë janë viktima e preferuar e sulmuesit, i cili ndaj çdo ekipi tjetër që ka luajtur, ka shënuar deri në një maksimum prej gjashtë golash.

– Sasuolo ka pësuar të paktën një gol në të gjitha 15 ndeshjet e fundit të Serisë A në shtëpi (26 gola në total): kjo është tashmë seri rekordesh negative në shtëpi për zigjelbrit në elitën italiane.

– Milani është skuadra që ka më tepër golashënues të lindur pas 1 janarit të vitit 1999. Pesë të tillë në ekipin e Piolit: Kalulu, Diaz, Leao, Tonali e Salmakers.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat