Mou Mbret i Romës

Futboll

Mou Mbret i Romës

Më: 26 maj 2022 Në ora: 11:02
Mou Mbret i Romës

Roma fitoi 1-0 ndaj Feyenoordit dhe bëri pronë të sajën kupën e Conference League.

Një trofe europian rikthehet në Itali pas 12 vitesh falë José Mourinhos. “Special One” mori elozhe nga shtypi në të gjithë botën.

Në Itali, nga “Faleminderit Roma” e Gazzetta dello Sport te “Në Parajsë” e Corriere dello Sport, nga “Mou Mbret i Romës” e Tuttosport te “Roma, një kupë magjike” e Messaggero, faqet e para të gazetave sportive i dedikohen tërësisht suksesin të verdhekuqve në Tiranë nën drejtimin e portugezit.

Edhe gazetatet në Portugali i bëjnë homazh njeriut të tyre: “Ave, Mourinho!” titulli i Record, të cilit i bën jehonë ai i “A Bola”, “Lo Speciale”.

Me këtë trofe të fituar Mourinho është kthyer në “Perandor” në Romë, teksa tani “Special One” ngjan si Jul Çezari, i gjithë populli i Romës i bën homazh. Artisti Harry Grab, ka krijuar një vepër arti në një stacion metroje në zonën mjaft të njohur Circo Massimo.

Të gjithë qytetarët e Romës dhe turistët e shumtë që vizitojnë “Qytetin e Përjetshëm”, do të përshëndetin “Perandorin” e fundin roman, që u ktheu lavdinë verdhekuqve, duke u dhuruar trofenë e parë europian.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat