Vila e ëndrrave është një makth për Pirlon

Futboll

Vila e ëndrrave është një makth për Pirlon

Më: 1 korrik 2022 Në ora: 18:08
Vila e ëndrrave është një makth për Pirlon

E sheh një shtëpi, e viziton dhe të pëlqen. Imagjinoni që ky është itenerari juaj dhe, duke besuar se gjithçka është në rregull, filloni procedurat e blerjes. Më pas zbulohet e meta dhe tallja, pezulloheni në një harresë ligjore që – sado i pavetëdijshëm dhe nuk keni faj për atë situatë të mëparshme – përveç ambicieve tuaja ngrin edhe depozitën e paguar derisa një gjyqtar t’i japë fund mosmarrëveshjes…

Kjo është situata në të cilën u gjend Andrea Pirlo, ish-trajneri i Juventusit (tani në Turqi) i cili kishte parë një vilë të bukur në Forte dei Marmi, në Versilia. Një rezidencë në ëndërr u shndërrua në një makth dhe në vetëdijen e rrezikut të investimit të shumë parave pa asnjë siguri.

Cfare ndodhi? Gjykata Civile e Lucca urdhëroi sekuestrimin e pronës që ish-kampioni i botës do të kishte blere nga një oligark rus (i konsideruar si një nga ata që i përkiste rrethit të Putinit dhe për këtë arsye u bë objekt sanksionesh) i përfshirë në një mosmarrëveshje gjyqësore me Agjencise e Pasurive të Paluajtshme që kishte ndërmjetësuar për të blerë atë shtëpi luksoze në 2020.

Kompleksi përbëhet nga dy shtëpi të lidhura me njëra-tjetrën që manjati i kishte blerë për një shumë prej 7.2 milionë euro. Pirlo kishte marrë përsipër të blinte njërën nga të dyja, duke i rezervuar mundësinë opsionalisht edhe të dytes. Kjo është arsyeja pse më 30 maj të kaluar ai kishte paguar shumën e rënë dakord (500 mijë euro) për të nisur negociatat që zyrtarisht do të mbylleshin më 31 gusht me pagesën e 2.6 milionë eurove për të shlyer faturën.

Ku është e meta? Investitorit të pasur rus do t’i duhej t’i paguante agjencisë imobilare 250 mijë euro si kompensim për shërbimin e kryer. Para të cilat – sipas avokatit Tommaso Bertuccelli, i cili kujdeset për interesat e së njëjtës agjenci – nuk janë paguar kurrë dhe kanë çuar në ankesë dhe padi civile.

Procesi civil mes agjencisë imobilare dhe pronarit të mëparshëm të kompleksit rezidencial luksoz ka bërë që operacioni të anashkalohet për momentin. Lufta e nisur nga Putini për pushtimin e Ukrainës dhe shtrëngimi i interesave të njerëzve më të afërt me liderin e Kremlinit e kishte shtyrë oligarkun të shiste të gjithë pronën nga frika e sanksioneve mbi asetet.

Nëse ai do të kishte arritur deri më 31 gusht, pavarësisht se do të fitonte gjyqin në proces, agjencia nuk do të kishte më asnjë mundësi të kërkonte arkëtimin e tarifës. Kërkesa për sekuestrimin e pasurisë nga avokati dhe kërkesa e pranuar nga Gjykata Civile e Lucca kanë bllokuar gjithçka. Një tallje për Pirlon, i cili pa transaksionin (dhe ëndrrën për të marrë në zotërim ato prona) të prishur, marrëveshja u hodh të paktën për momentin, pavarësisht depozitës prej 500,000 € të paguar për një aktiv aktualisht nën sekuestrim.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat