Alarmohet Real Madridi

Futboll

Alarmohet Real Madridi

Më: 6 korrik 2022 Në ora: 13:46
Alarmohet Real Madridi

Eder Militao, mbrojtësi i Real Madridit, denoncoi fyerjet raciste të marra në rrjetet sociale. Gazeta spanjolle “As” publikoi një foto të tij, së bashku me shokët e skuadrës Vinicius dhe Rodrygo Goes. Imazhi i përshkruante të tre duke festuar pas një goli të shënuar.

Gazeta i ftoi lexuesit të përcaktojnë treshen me një fjali ose një “emoji”. Mes komenteve të shumta pozitive ka pasur edhe nga ata që kanë shkruar fraza raciste, duke i shoqëruar me “emoji” majmuni.

Militao është përgjigjur me një postim të ashpër në profilin e tij në Twitter. Mbrojtësi i Real Madridit saktësoi: “Këto komente ofendojnë jo vetëm ne, por të gjithë të rinjtë me ngjyrë të zezë, sportistët e ardhshëm, që kanë ëndrra si tonat”.

Një mesazh që qendërmbrojtësi i Real Madridit e mbylli me hashtag-un “Stop Racism”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat