Federata e Francës nuk e pranon

Futboll

Federata e Francës nuk e pranon

Më: 6 gusht 2022 Në ora: 11:49
Federata e Francës nuk e pranon

Federata e Futbollit e Francës nuk e ka pranuar kontratën e Christophe Galtierit me Paris Saint-Germainin.

Francezi u emërua në pozitën e trajnerit te PSG-ja në muajin e kaluar, duke e zëvendësuar të shkarkuarin, Mauricio Pochettinon.

Megjithatë, Federata e Futbollit e Francës (FFF) nuk e njeh ende atë si trajner të kampionëve të Ligue 1.

Sipas “L’Equipe”, kontrata dyvjeçare e Galtierit e nënshkruar me PSG-në nuk është miratuar nga Komisioni Federal i Trajnerëve të Futbollit, i cili u mblodh më 28 korrik, pasi ai nuk ka bërë “rikualifikimin” e diplomës UEFA Pro, një lloj përditësimi i njohurive të tij.

Sipas rregulloreve, çdo trajner duhet të kryejë një testim në çdo tre vjet për të vërtetuar aftësitë në profesionin e tij.

Tani, sipas mediumit francez, Galtier do t’i duhet t’i shkruajë një letër FFF-së duke u zotuar të kryejë detyrimin e tij sa më shpejt që të jetë e mundur, ku si opsion mund të jetë koha kur luajnë ekipet kombëtare.

Ndryshe, Paris Saint-Germaini e nis sezonin e ri në Ligue 1 këtë të shtunë, me ndeshjen në udhëtim te Clermont.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat