Maguire i hutuar para ndeshjes

Futboll

Maguire i hutuar para ndeshjes

Më: 9 gusht 2022 Në ora: 18:37
Maguire i hutuar para ndeshjes

Jeta e një futbollisti dhe e një sportisti në përgjithësi nuk është e gjitha bardhë e zi. Ndonjëherë duhet pak për të shkuar nga yjet në toke, duke e gjetur veten të pushtuar nga kritikat dhe akoma më keq nga fyerjet. Harry Maguire, mbrojtësi më i paguar në historinë e futbollit, di diçka për të.

Lojtari i Manchester United që nga sezoni i kaluar, vazhdon të jetë objekt i sulmeve të ashpra nga tifozët e tij që nuk i falin asgjë. Ata prisnin shumë më tepër nga ish-lojtari i Leicester, i cili u kushtoi Djajve të Kuq 87 milionë euro. Sezoni 2022/2023 gjithashtu filloi në mënyrën më të keqe për Maguire dhe United, të mposhtur në shtëpi nga Brighton.

Mbrojtesi në javen e parë të Premier League nuk shkëlqeu dhe në fushë u shfaq më shumë për duelin rustikan me Trossard-in se për çdo gjë tjetër. Megjithatë, menjëherë pas ndeshjes u shfaq një video që lidhet me atë që ndodhi në parandeshjen e menjëhershme në tunel.

Protagonist është kapiteni Maguire, i cili nuk është aspak i qetë kur hyn në fushë. Në pamjet, mbrojtësi duket i çorientuar dhe konfuz. Në një moment, portieri i Djajve të Kuq, De Gea, pas tij tregon diçka: me krahun e majtë tregon anën tjetër të tunelit, atë ku janë pozicionuar kundërshtarët.

Maguire i hutuar, merr mesazhin dhe pasi i afrohet kapitenit të Brighton, e fton të ndryshojë pozicionin. Në mënyrë të përmbledhur, pra, numri 5 i vendasve, rrjedhimisht i gjithë ekipi, ishte pozicionuar në anën e gabuar, me ndërhyrjen e portierit spanjoll për të korrigjuar gafën. Vetëkuptohet që videoja u bë virale në një kohë të shkurtër dhe Maguire u akuzua si një kapiten i shpërqendruar dhe i ngatërruar, edhe jashtë.

Në realitet, megjithatë, ka një faktor lehtësues për mbrojtësin, i cili shpesh keqtrajtohet në rrjetet sociale. Konfuzioni mund të krijohet nga një risi e fundit e prezantuar nga Erik ten Hag.

Siç shpjegohet në një shënim zyrtar nga klubi, pak ditë më parë: “Në një plan urbanistik të ri të rënë dakord me Erikun, stoli vendas dhe mysafir janë shkëmbyer përgjithmonë në mënyrë që menaxheri i United, stafi dhe zëvendësuesit të ulen tani në pankinen në perëndim të gjysmes se fushe. Pankina e zënë më parë nga skuadra vizitore”.

Arsyeja e kësaj zgjedhjeje? Këtu është shpjegimi: “Ndryshimi i ekipit vendos gjithashtu stafin vendas dhe lojtarët më afër Stretford End, zemra tradicionale e mbështetjes në shtëpi, dhe rreshton stolat me gjysmat e fushës ku skuadrat vendase dhe mysafire ngrohen para ndeshjes”. Një risi që me sa duket nuk u metabolizua menjëherë nga Maguire i varfër.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat