Guardiola shpjegon idenë

Futboll

Guardiola shpjegon idenë

Më: 14 gusht 2022 Në ora: 17:39
Guardiola

Guardiolan e kemi parë shpesh që të lërë gjurmën e tij në ekipet që merr përsipër, pavarësisht emrave të mëdhenj që zotëron në skuadrat e tij.

Gjithmonë është trajneri në fjalë që del mbi yjet dhe kjo është vlerë e shtuar e Guardiolës.

Në jo pak raste ndodh që ky teknik të eksperimentojë me zgjedhjet e tij, si në rastin kur Vidal u kthye nga mesfushor në qendër mbrojtës.

Nga lind kjo ide e Guardiolës? Gjithçka e shpjeguar vetë: “Cryuff më ka thënë mua se një mesfushor krahu kur luan si mbrojtës krahu, mund të kthehet në mbrojtësin e krahut më të mirë.

Kur një mesfushor shkatërrues mund të luajë si mbrojtës qendre, atëherë kthehet në mbrojtësin e qendrës më të mirë”, u shpreh Guardiola.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat