​Euro U19/ Vashat shqiptare mposhtin ato të Letonisë

Futboll

​Euro U19/ Vashat shqiptare mposhtin ato të Letonisë

Më: 5 tetor 2022 Në ora: 17:20
Kombëtarja shqiptare U-19 për femra

Janë luajtur sot dy ndeshjet e para të Grupit B në Eliminatorët e Kampionatit Europian U-19 për femra, që po zhvillohen në Shqipëri. Kombëtarja shqiptare U-19 për femra e ka filluar me këmbën e mbarë pasi mundi Letoninë me rezultatin 3-1 në sfidën e luajtur në stadiumin “Elbasan Arena”. Një paraqitje shumë e mirë e vajzave kuqezi që dominuan gjithë kohës dhe morën tre pikë të merituara.

Trajneri Kreshnik Krepi e nisi ndeshjen me këtë formacion: Spaho, Tori, Maxhalaku, Iliadhi, Troka, Çoka, Mema, Borçi, Kodra, Toma dhe Fuçia.

Vajzat kuqezi e tregojnë që në minutat e para epërsinë, duke iu afruar portës kundërshtare dhe gjejnë golin e avantazhit në minutën e 9-të me anë të Klaudia Borçit që nuk fal brenda zonës nga një ditancë e afërt. Përfaqësuesja shqiptare shfrytëzon momentin e mirë dhe vazhdon të sulmojë, duke rrezikuar disa herë. Në minutën e 20-të është Bora Fuçia e cila me një gjuajtje të fortë nga distanca mund portieren letoneze dhe shënon golin e dytë. Shqipëria e vajzave nuk mjaftohet me kaq dhe në minutën e 24-t gjen edhe golin e tretë me anë të Arlinda Kodrës pas një këmbëngulje në zonë.

Pjesa e parë mbyllet me epërsinë 3-0 të vajzave kuqezi, që kishin edhe raste të tjera për gol siç ishte traversa e goditur nga Iliadhi me një goditje nga distanca. Pjesa e dytë është më e balancuar me të dyja skuadrat që kanë raste për shënim, por pa gjetur rrugën e rrjetës. Në minutën e 83-të Shqipëria mbetet me 10 lojtarë pasi mbrojtësja Rexhina Maxhalaku ndëshkohet me kartonin e dytë të verdhë dhe automatikisht me karton të kuq pas një faulli në mesfushë. Letonia arrin të gjejë golin e nderit në minutën e 91-të me anë të sulmueses Evelina Uspalevica.

Në ndeshjen tjetër të grupit të luajtur në stadiumin “Egnatia” të Rrogozhinës, Rumania fitoi thellësisht ndaj Armenisë me rezultatin 8-0 me gola të shënuar nga Horvath (2), Jivan, Borodi, Bratu, Pînzariu, Botojel dhe Sigheartau. Rumania së bashku me Shqipërinë kryesojnë grupin pas ndeshjeve të para.

Të gjitha ndeshjet e këtij grupi do të zhvillohen në Shqipëri, në datat 5, 8 dhe 11 tetor. Tre ditë më vonë, vajzat kuqezi do të përballen me Rumaninë, po në ora 14:30 në stadumin “Elbasan Arena”.

Sfida e tretë dhe e fundit e Shqipërisë U-19 për vajza do të jetë kundër Armenisë, më 11 tetor në stadiumin “Elbasan Arena”, në ora 14:30.

Ndërkaq, ndeshjet e tjera të grupit, të ekipeve mike do të zhvillohen në impiantin tjetër modern shqiptar, “Egnatia Arena” në Rrogozhinë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat