Kroacia e irrituar

Futboll

Kroacia e irrituar

Më: 27 nëntor 2022 Në ora: 13:27
Ivan Perishiq

Zlatko Dalic, trajneri i Kroacisë, i cili foli në konferencën për shtyp, u ndal në një aspekt të veçantë që ka të bëjë me kombetaren e Kroacisë, përkatësisht në faktin se skuadra ballkanike luan gjithmonë në Botëror në drekë. “Nuk është respekt ndaj nesgh kur Kroacia luan në orën 13:00 (11:00 në Europe), në atë kohë nuk luan as Anglia, as Franca, as Spanja e as Brazili”, tha kroati.

“Nuk do t’i kushtojme vëmendje komenteve, ne do të përgatitemi dhe do të jemi dinjitoz, do të tregojmë respekt të barabartë për Kanadanë”, tha trajneri. Trajneri i Kroacisë, Zlatko Dalic, i cili udhëhoqi ekipin në finalen e Botërorit 2018, ka reaguar ndaj komenteve. Ai kërkoi më shumë respekt për kombëtaren kroate. Dalic tha:

Skuadra e Kroacisë meriton respekt nga të gjithë. Ne e kemi dëshmuar këtë me mënyrën se si kemi luajtur dhe me sjelljen tonë gjatë Kupës së Botës. “Ne jemi nënkampionët, të dytët në botë. Ne i respektojmë të gjithë njëlloj, kështu që presim që ekipet tona kundërshtare të na respektojnë. Kjo mënyrë e bashkimit të fjalëve nuk është një shenjë respekti.”

Kanadezi John Herdman pas humbjes së vështirë 1-0 të skuadrës së tij ndaj Belgjikës: “Unë u thashë atyre se i përkasin këtij kompeticioni. Dhe ne do të shkojmë të q*me Kroacine. Kjo është aq e thjeshtë sa të bëhet” Menaxheri i zjarrtë 47-vjeçar ndezi polemikat keshtu…

Ivan Perishiq, anësor i Kroacisë dhe Tottenhamit si dhe ish-i Interit i cili foli në konferencën për shtyp në prag të ndeshjes kundër Kanadase. “Duhet të demonstrojmë shume me shume ne ndeshjen e dyte dhe te trete. Ne mbrojtje ishim te mire kunder Marokut, por ne sulm nuk ishim te zakonshmit dhe ne punuam per te. Mendoj se do te shihni nje Kroaci te vertete ndryshe. Kemi edhe dy shanse.

Secili lojtar duhet të japë më shumë, ne duhet të bëjmë pjesën tonë, të luajmë dhe të sulmojmë. E ardhmja? Fokusi është te ndeshja e dytë, pas së cilës do të shkojmë lojë pas ndeshje, vit pas viti dhe do të shohim. Qëllimi im është të luaj sa më gjatë, punoj çdo ditë për të”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat