Anglia kundër Senegalit

Futboll

Anglia kundër Senegalit

Më: 30 nëntor 2022 Në ora: 16:47
Anglia kundër Senegalit

Zakonisht ndeshjet e kombëtares së futbollit transmetohen në TV nga kanalet shtetërore. Por anglezëve u pëlqen t’i komplikojnë gjërat, ndaj nuk është e sigurt që ndeshjet e Tre Luanëve të përfundojnë domosdoshmërish ose pothuajse në BBC.

Në të vërtetë, në ato anë ka një larmi mundësish, duke qenë se ITV ekziston që nga vitet 1950, televizion komercial i cili konkurron në një masë me transmetuesin më të vjetër në planet dhe ka marrë alternimin e transmetimeve. Por çfarë lidhje ka kjo me shanset e skuadrës së Southgate për të fituar ndeshjen ndaj Senegalit?

Mallkimi i ITV-së – Epo, le të themi që në 1/8-at, përveçse do të përballen me Luanët e Terangës, anglezët do të përballen me një nga macet e tyre të zeza: transmetimin e ndeshjes në ITV. Në ato anë flasin për një mallkim të vërtetë, siç shpjegon DailyExpress.

Anglia performon statistikisht më mirë kur ndeshjet e saj të Kupës së Botës transmetohen në BBC One, kështu që ka disa shqetësime për atë që do të ndodhë në stadiumin Al-Bayt.

Mjafton të thuhet se që nga viti 1998 ITV ka transmetuar 15 ndeshje të Anglisë në Kupën e Botës dhe se ekipi i HM Charles III ka fituar vetëm dy. Një përqindje prej 13%, sigurisht jo mënyra më e mirë për t’iu afruar fazës eliminatore të turneut.

Shifrat thonë BBC – Shumë më mirë se BBC, duke marrë parasysh se kur transmetohet në televizionin publik Anglia fiton në 75% të rasteve, 12 fitore nga 16 ndeshje të transmetuara që nga viti 1998. Dhe Katari 2022 gjithashtu duket se e konfirmon situatën.

Dy fitoret kundër Iranit dhe Uellsit në fakt u transmetuan në BBC One, ndërsa barazimi zhgënjyes ndaj Shteteve të Bashkuara, s’ka nevojë të thuhet, u transmetua në ITV. E në rrjetet sociale kanë filluar ankesat e tifozëve, të cilët janë të bindur se ndeshja ndaj Senegalit nuk nis në mënyrën më të mirë.

“Kur ishim fëmijë kemi thënë gjithmonë se ndeshja në ITV ishte fat i keq, le të shpresojmë që mallkimi të hiqet të dielën”, shpjegoi një tifoz. “Oh, ndeshja me Senegalin do të jepet në ITV, çfarë mund të shkojë keq,” komentoi një tjetër.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat