Legjenda e futbollit befason

Futboll

Legjenda e futbollit befason

Më: 8 dhjetor 2022 Në ora: 18:14
Legjenda e futbollit befason

Legjenda e Italisë, Beppe Bergomi, beson se nëse Azzurri do të ishte kualifikuar në Kupën e Botës 2022 në Katar, ata ‘me siguri do të ishin në tetë më të mirët’ e turneut.  Italia fitoi EURO 2020 verën e kaluar duke mposhtur Anglinë në finale me penallti, por humbi Katarin sepse përfundoi i dyti në kualifikueses dhe më pas humbi play-off nga Maqedonia e Veriut.

“Është e trishtueshme për këta djem të fitojnë Euron dhe më pas të hyjnë në atë që në letër ishte një grup i lehtë dhe të humbasin”, tha për Sportitalia fituesi i Kupës së Botës 1982, Bergomi. “Unë nuk mendoj se ka pasur arrogancë, veçanërisht pasi e njoh mirë Roberto Mancinin”.

“Por në futbollin modern është një lojë me margjina kaq të mira. Nëse topi do të kishte goditur shtyllën dhe do të kishte hyrë brenda në vend që të dilte jashtë, ne do të ishim aty tani.” Jorginho nuk arriti të kthejë një penallti në të dyja barazimet kundër Zvicrës, gjë që përfundimisht i kushtoi Italisë kualifikimin.

“Kjo dëshmon se nuk mund të marrësh asgjë si të mirëqenë, pasi Jorginho ka qenë gjithmonë aq i mirë në penallti dhe më pas ka humbur dy”. Duke parë paraqitjet e skuadrave në Katar vetëm sa i shtoi ato keqardhje, sepse askush nuk duket të jetë vazhdimisht i fortë.

“Ne kemi një skuadër të mirë, disa lojtarë të rinj të mirë, por kemi parë që edhe ekipet e tjera kombëtare si Gjermania dhe Spanja po luftojnë si ne me të pasur një qendërsulmues. “Unë mendoj se nëse do të kishim qenë në Kupën e Botës, sigurisht që do të kishim qenë në tetë më të mirët”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat