Rritja e pabesueshme

Futboll

Rritja e pabesueshme

Më: 22 mars 2023 Në ora: 19:27
Osimhen

Napoli do të kërkojë 150 milionë euro për sulmuesin e tyre yllin Victor Osimhen këtë verë, sipas raportimeve, me Manchester United dhe Chelsea që kërkojnë nënshkrimin e tij.

Osimhen është një nga sulmuesit më të kërkuar në Evropë dhe ka kthyer kokën me paraqitjet e tij që e kanë parë atë të shënojë 25 gola për ekipin e Napolit dhe i ka ndihmuar ata të shkojnë 19 pikë përpara në krye të Serisë A.

Napoli është gati për një lumë ofertash për 24-vjeçarin në fund të sezonit pas fushatës së tij verbuese – dhe janë përgatitur për interesin duke i vendosur një çmim të madh nigerianit, sipas Il Mattino.

Ekipi italian nuk është nën presion për të shitur asetin e tyre të çmuar – i cili është nën kontratë deri në vitin 2025 – me presidentin Aurelio De Laurentiis që nuk është i interesuar të ulet me ndonjë klub që ofron një qindarkë më pak se çmimi i kërkuar prej 150 milionë funte.

Ai shton se Osimhen do të ishte i interesuar t’i bashkohej Unitedit, të cilët e kanë bërë një prioritet nënshkrimin e një sulmuesi të ri këtë verë – por zyrtarët e klubit mund të shtyhen nga çmimi që Napoli kërkon. Erik ten Hag është i dëshpëruar për më shumë fuqi zjarri për ta vendosur skuadrën e tij në një distancë prekëse nga Arsenal dhe Man City – të cilët janë dy skuadrat e vetme në garën për titull në Premier League këtë sezon.

United është gjithashtu i interesuar për Harry Kane – por ata tashmë ishin paralajmëruar se ai do t’i kthejë 100 milionë funte këtë verë, me kontratën e sulmuesit të Tottenhamit që skadon në 2024.

The Times pretendoi se Spurs do të refuzonte gjithashtu çdo përpjekje për United për të paguar shumën për Kane me këste pasi ata përpiqen të shmangin shitjen te një rival vendas dhe ta bindin atë të nënshkruajë një marrëveshje të re – pavarësisht sezonit shqetësues të ekipit.

Megjithatë, ai do të mbetet ende një opsion më i lirë se Osimhen, me United gjithashtu të interesuar për Benjamin Sesko të RB Salzburg.

Ylli slloven tashmë ka rënë dakord për një lëvizje te Leipzig, por United ende mund të rrëmbejë marrëveshjen. Chelsea gjithashtu ka qenë i lidhur fort me Osimhen.

Blutë kanë shpenzuar 600 milion £ për lojtarë të rinj nën pronarin e ri Todd Boehly këtë sezon, por kanë ende nevojë për një golashënues të besueshëm – me Joao Felix dhe Kai Havertz që po luftojnë për të siguruar një furnizim të rregullt të golave.

Gazeta italiane Calciomercato raportoi kohët e fundit se Blutë kanë identifiku

ar Osimhen si “profilin e duhur” për klubin – dhe se Boehly po planifikonte t’u ofronte atyre para, plus Christian Pulisic në këmbim.

Duke folur këtë muaj, Osimhen konfirmoi se do të ulej me agjentët e tij për të diskutuar të ardhmen e tij në fund të sezonit. “Nuk e di se çfarë ka e ardhmja.

Mendoj se jam në rrugën e duhur”, tha Osimhen.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat