Van Dijk është i dobët, sulmi i ashpër

Futboll

Van Dijk është i dobët, sulmi i ashpër

Më: 28 mars 2023 Në ora: 16:42
Van Dijk

Virgil van Dijk është cilësuar si një “lojtar i dobët” pas humbjes 4-0 të Holandës ndaj Francës.

Madje disa po i bëjnë thirrje Ronald Koeman që t’i heqë shiritin e kapitenit që mbrojtësi i Liverpool mabn te Holanda.

Van Dijk ishte në zemër të mbrojtjes së kombëtares së tij së bashku me debutuesin Lutsharel Geertruida kundër kampionëve të Kupës së Botës 2018 të premten e kaluar.

Holanda u shkatërrua, me ish-trajnerin e Twente dhe Feyenoord, Gertjan Verbeek që nuk i ka kursyer kritikat ndaj Van Dijk.

Në rolin e tij si ekspert për Omrop Fryslan, Verbeek tha: “Mendoj se Van Dijk është një lojtar shumë i dobët. Do t’ia hiqja menjëherë shiritin e kapitenit. Ai duhet të bëjë shumë si kapiten.

“Ai duhet t’i bëjë gjërat si duhet. Kjo i ndodh atij.

Në një moment ai e lë Lutsharel Geertruida të mbytet dhe pastaj ai qëndron pas golit të parë dhe i bërtet.

Ku ishte ai në atë moment?”.

Nuk është hera e parë që 31-vjeçari ka tërhequr kritika këtë sezon, me legjendën e Liverpool-it, Jamie Carragher që e ka kritikuar performancën e tij gjatë humbjes 5-2 të skuadrës së Klopp ndaj Real Madrid.

Megjithatë, Voetbal International pretendon se kritikat kanë ndikuar tek ai këtë herë, me gazetën holandeze që sugjeroi se Van Dijk “dukej i mërzitur” nga komentet e legjendave si Ruud Gullit dhe Marco van Basten.

Pas ndeshjes, Van Dijk tha për Viggo Sport: “Nuk e di se çfarë lloj kritikash janë bërë.

Është e qartë se kemi luajtur keq.

Unë jam një nga lojtarët me përvojë, kështu që është plotësisht e justifikuar”.

Ai më vonë shtoi: “Kjo (kritikat) nuk është e dobishme për mua.

Gjithkush lejohet të ketë mendimin e vet këto ditë, kështu është. A  kam vendosur një standard shumë të lartë? Si është e mundur kjo?

Nuk kam qenë kurrë perfekt, konsistent është fjala e duhur.

“Ne kemi pasur shumë sukses me ekipin. Futbollistët, ata e dinë këtë më mirë se kushdo, kanë maja të larta dhe ulje të thella. Është krejt normale që nuk mund të luash gjithmonë në nivele të larta.

Njerëzit nuk duhet ta harrojnë këtë.

“Është normale që njerëzit të bëjnë gabime, që është pjesë e futbollit dhe është shumë njerëzore.

Pavarësisht se kush ka një platformë dhe lejohet të thotë çfarë, në mënyrë që gjërat të bëhen të mëdha.

Ti e di më mirë se kushdo kur je duke bërë diçka siç duhet apo jo”.

Van Dijk pritet të rikthehet në aksion për Liverpool-in kur ata të përballen me Manchester City-n të shtunën.

Përplasja e peshave të rënda mund të jetë vendimtare për të dyja skuadrat, me Liverpool që synon të ngjitet mes katër të parëve dhe City që është në ndjekje të Arsenal-it kryesues.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat