Ukraina reagon ashpër

Futboll

Ukraina reagon ashpër

Më: 6 tetor 2023 Në ora: 17:11
Flamuri ukrainas

Polemikat mbi vendimin e FIFA-s dhe UEFA-s për të ripranuar ekipet e të rinjve rusë në garat ndërkombëtare vazhdojnë për aq kohë sa ato janë ekipe të përbëra nga të mitur.

Organizata kryesore botërore e futbollit në fakt dha dritën jeshile të enjten e 5 tetorit, duke ndjekur nga afër indikacionet e propozuara nga kolegët europianë, për sa kohë skuadrat luajnë nën emrin “Unioni i Futbollit Rus”, pa lejuar flamurin, himnin dhe uniformën kombëtare.

Zgjedhja zemëroi Federatën e Futbollit të Ukrainës, e cila urdhëroi ndryshimin e pozicionit. “Ne i bëjmë thirrje FIFA-s dhe UEFA-s që të kundërshtojnë dhunën dhe agresionin e Federatës Ruse. Pra, kërkojmë që këto vendime të rishikohen, pasi ato shkelin të drejtat e fëmijëve ukrainas, të cilëve Rusia iu ka hequr të drejtën për t’u stërvitur në mënyrë të sigurt dhe thjesht për të jetuar në atdheun e tyre pa kërcënimin e rrëmbimit, përdhunimit ose vrasjes.

Regjimi pushtues rus vazhdon të vrasë dhe rrëmbejë fëmijë ukrainas, duke shkatërruar infrastrukturën civile, përfshirë stadiumet sportive dhe shkollat. Pra, po i lë fëmijët ukrainas pa mundësinë për të luajtur sport, ose për të jetuar një jetë normale.

Rusia ka privuar nga jeta qindra fëmijë tanë. Në të njëjtën kohë, UEFA dhe FIFA po i kthejnë fëmijët rusë për të garuar dhe ata, për fajin e këtyre dy organizatave qendrore të futbollit, do të binden se vendi i tyre ka të drejtë për të vrarë të tjerët; se Rusia po bën gjërat e duhura”..

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat