Capello këshillon bardhezinjtë

Futboll

Capello këshillon bardhezinjtë

Më: 16 prill 2024 Në ora: 18:24
Fabio Capello

Fabio Capello mendon se Juventusi duhet të marrë yllin në pronësi të Manchester United, Mason Greenwood dhe tre lojtarë të tjerë për të mbyllur diferencën me Interin dhe për të qenë në garën për titull sezonin e ardhshëm.

Capello mendon se drejtori i Juventusit, Giuntoli duhet të synojë lojtarë të rinj dhe të lirë, duke qenë se bardhezinjtë nuk do të kenë të njëjtin buxhet me klubet kryesore europiane si Real Madrid, Bayern Munich, PSG dhe gjigantët e Premier League.

“Juventusit do t’i duhen të paktën katër nënshkrime cilësore për të rivalizuar Interin në garën për titull sezonin e ardhshëm”, tha ish-trajneri i Zonjës së Vjetër për Gazzetta-n.

“Juventusi ka nevojë për cilësi në qendër për t’iu afruar Interit”, vazhdoi Capello. Do të kishte nevojë për një nga mesfushorët e Inzaghit. Ka shumë zhurmë rreth Koopmeiners dhe ai do të ishte një përforcim i mirë, por ai nuk do të mjaftonte, veçanërisht nëse Rabiot largohet.

“Nga jashtë, kam ndjenjën se para se të vendosë nëse do të rinovojë, francezi dëshiron të kuptojë nëse Juventus dëshiron të ndërtojë një ekip për të fituar.

“Juventus tashmë ka një talent të madh. Më pëlqen Yildiz, ai ka dëshmuar se ka personalitetin e kërkuar në një klub të madh”.

Capello vuri në dukje se Real Madridi nënshkroi lojtarët e rinj më të mirë në botë, “por investoi 50 milionë euro, 80 milionë apo edhe 100 milionë euro”, dhe bardhezinjtë duhet të kenë një strategji tjetër.

“Kam dëgjuar për Greenwood. Një talent i Manchester United, i cili është prekur nga çështjet personale, por duket i rilindur te Getafe. Nuk ka asnjë dyshim për cilësitë e tij”, tha 77-vjeçari.

“Calafiori duket gjithashtu interesant, por unë jam mësuar të shoh një Juventus që mban lojtarët e tyre më të mirë. Unë nuk do të shisja Bremer, Chiesa apo Vlahovic. Unë do të shtoja vetëm lojtarë cilësorë. Më pëlqen shumë Ferguson i Bolognas dhe dëmtimi i tij ishte për të ardhur keq”.

Strategjitë e Juventusit varen edhe nga trajneri i ardhshëm, me kusht që Massimiliano Allegri të largohet.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat