Arsenal sfidon Manchester United për 19-vjeçarin

Futboll

Arsenal sfidon Manchester United për 19-vjeçarin

Më: 15 maj 2024 Në ora: 18:59
Arteta

Arsenali duket se do të sfidojë Manchester United për nënshkrimin e talentit të Benfica-s, Joao Neves.

TBR Football raporton se Topçinjtë kanë shtuar Neves në listën e tyre të dëshirave këtë verë. Vëzhguesit e Topçinjve e kanë ndjekur mesfushorin mbrojtës gjatë gjashtë javëve të fundit.

Neves ka luajtur për Benfica-n në 54 ndeshje në të gjitha kompeticionet, duke shënuar tre gola dhe dy asiste. Ai ka tërhequr vëmendjen e klubeve të mëdha me aftësitë e tij për të fituar topin, presionin e pamëshirshëm dhe shkathtësinë.

Interesi i Arsenalit do të jetë një goditje për Manchester United pasi ata kanë monitoruar portugezin për disa muaj. Bashkëpronari i ri i Djajve të Kuq, Sir Jim Ratcliffe, thuhet se ka miratuar një lëvizje për lojtarin në merkaton e verës.

Neves thuhet se ka një klauzolë lirimi prej 86 milionë £ (100 milionë euro) në kontratën e tij, sipas Manchester Evening News.

Ai e rinovoi kontratën e tij me Benfica-n gushtin e kaluar, por tha në fillim të këtij sezoni se ai do t’i mbajë opsionet e tij të hapura (përmes ekspertit të merkatos Fabrizio Romano):

“Të qëndroj te Benfica vitin e ardhshëm? Nuk mund të premtoj asgjë për sezonin e ardhshëm. Dëshira ime për momentin është të qëndroj në Benfica dhe pastaj do të shohim, kurrë nuk i dihet”.

Trajneri i Arsenalit, Mikel Arteta mund të jetë në kërkim të një zëvendësuesi të Thomas Partey. Mesfushori ganez ka pasur probleme të vazhdueshme me dëmtimet dhe ka një vit të mbetur në kontratën e tij.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat