Atalanta mund të luajë një tjetër trofe ndërkombëtar

Futboll

Atalanta mund të luajë një tjetër trofe ndërkombëtar

Më: 23 maj 2024 Në ora: 18:58
Atalanta

Atalanta mund të luajë një tjetër trofe ndërkombëtar!

Fitorja në Europa League kundër Bayer Leverkusen do t’i hapë dyert e Superkupës së UEFA-s ekipit te Atalantës: lojtarët e Bergamos do të dalin në fushë në Varshavë për t’u përballur me fituesin e finales së Ligës së Kampionëve, atë mes Real Madrid dhe Borussia Dortmund.

Megjithatë, mund të ketë edhe një “Superkupë Ndërkombëtare” në horizont: por çfarë është ajo?

Në vitin 2023, UEFA dhe Conmebol, federata e Amerikës së Jugut, kanë nënshkruar një marrëveshje për krijimin e një sfide të drejtpërdrejtë midis Evropës dhe Amerikës së Jugut, duke vënë fituesin e Europa League me fituesin e Copa Sudamericana, turneu i dytë më i rëndësishëm i federata Conmebol e Amerikës së Jugut: kjo është sfida e klubeve UEFA-Conmebol.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat