Akuza ndaj Spallettit

Futboll

Akuza ndaj Spallettit

Më: 25 maj 2024 Në ora: 19:27
Spalletti

Grumbullimet e Italisë së Luciano Spallettit për Kampionatin Europian 2024 kanë shkaktuar pakënaqësi.

Disa lojtarë të përjashtuar, nga Locatelli te Gaetano nëpërmjet Giacomo Bonaventura, nuk e morën shumë mirë këtë përjashtim nga trajneri.

Konkretisht, mesfushori i Fiorentinas, nëpërmjet menaxherit të tij, Enzo Raiola, duket se është mërzitur shumë. Përmes një interviste të dhënë për Tuttosport, menaxheri i ‘Jack’ bëri të ditur reagimin e klientit të tij, i cili sigurisht nuk e priste të ishte në mesin e të përjashtuarve.

“Një dush i ftohtë për sezonin e Jack dhe rezultatet e arritura nga Fiorentina, – shpjegoi ai. – Ai bëri mirë në nivel personal, ka një karrierë të shkëlqyer pas tij, përsëriti veten me tetë gola në sezon dhe së shpejti do të luajë në një tjetër finale europiane”.

Raiola përpiqet të kuptojë arsyet që e shtynë Spallettin të bëjë këtë zgjedhje: “Është e pashpjegueshme që Jack nuk është pjesë e kombëtares. Jam i bindur se vendimi për të mos e grumbulluar është jo tërësisht dhe vetëm rezultat i vullnetit të Spallettit”.

Prandaj Raiola bën reflektimin e tij personal për skuadrën e Italisë, por nuk është e qartë se cili është aludimi i tij:

“Nuk mund ta deshifroj. Për mendimin tim, eksperienca e Bonaventuras do të kishte qenë e rëndësishme. E konsideroj trajnerin një person të nivelit të lartë, por jam i bindur se vendimi për të mos e grumbulluar nuk është tërësisht dhe vetëm rezultat i vullnetit të tij të vetëm”.

Raiola nuk ka shkuar më tej, por është kufizuar në shqiptimin e këtyre fjalive, të cilat janë gjithsesi të bujshme.

“Nuk dua të hyj në këtë çështje, mbetet ideja ime. Por duke ditur humanizmin e Spallettit dhe trajnerin e madh që ai është, ky përjashtim i Bonaventura-s më duket vërtet i çuditshëm.

Nuk dua të përmend situata të tjera dhe kush u thirr në vend të tij”.

Megjithatë, Spalletti kishte një vlerësim të lartë për Bonaventuran: “Kjo është arsyeja pse Jack priste të shkonte në Kampionatin Europian. Një ëndërr iu hoq, djali u zhgënjye”.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat