Revolucioni i Spanjës

Futboll

Revolucioni i Spanjës

Më: 16 qershor 2024 Në ora: 19:15
Spanja

Pas 10 vitesh tiki taka, Spanja ka nisur një ndryshim kulturor magjepsës.

Kjo është risia e parë e Kampionatit Europian në Gjermani, që pakkush ndoshta do ta kishte imagjinuar: duke filluar nga Kroacia, e cila pësoi tre gola në debutimin e saj pa e kuptuar as vetë.

Për 111 ndeshje radhazi, nga njëri trajner te tjetri, Spanja e kaloi kundërshtarin për sa i përket zotërimit të topit. Në Berlin, megjithatë, fitoi pastër me 46 për qind të zotërimit të topit.

Trajneri De La Fuente, një njeri normal dhe i sjellshëm që përshëndet njerëzit kur ulet në sallën e shtypit, e ka zvogëluar qëllimin e një revolucioni të madh:

“Nuk dua të ndryshoj filozofinë tradicionale, por ka raste kur mund të arrish te qëllimi duke zgjedhur rrugë të tjera”.

Ndaj Kroacisë, në fakt, dy golat e parë erdhën duke shfrytëzuar agresivitetin dhe vertikalizimet. Pjesa tjetër ishte menaxhimi.

Përshtypja është se edhe Spanja mund të rritet sepse ylli i saj Lamine Yamal, i cili dje vendosi rekordin për debutuesin më të ri në një Euro duke dhënë edhe asistin për golin e 3-0, luajti një ndeshje thuajse të zakonshme: nëse shkund emocionin, mund të jetë problemi kryesor për të Italinë.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat