Besa besë për fitore në Banjallukë: Ekipi më me pak gabime do të kalojë në të tetën e finales së Kupës së Evropës

Hendboll

Besa besë për fitore në Banjallukë: Ekipi më me pak gabime do të kalojë në të tetën e finales së Kupës së Evropës

Nga: Kemajl Goca Më: 18 dhjetor 2020 Në ora: 18:08
Cabanas dhe Alonso

Trajneri spanjoll i kampionit të Kosovës, KH Besa Famgas nga Peja, Javier Cabanas dhe hendbollisti Victor Alonso Garcia, kërkojnë kualifikimin në ndeshjen e nesërme (18.00) kundër Borcit m: tel në Banjalluka, që luhet në palestrën e sportit “Borik”. 

"Ne udhëtuam gjithë natën dhe kur erdhëm këtu në Banjallukë, ishim shumë të lodhur. Ne pushuam në dhoma, por unë di shumë për Banjallukën, klubin e hendbollit Borci. Kur fillova karrierën time të lojës, më kujtohet Zdravko Ragjenoviq, një lojtar i shkëlqyeshëm nga ish Jugosllavia”, filloi bisedën spanjolli, transmeton mediumi nga Banjalluka “Monda.ba”. 

Sipas tij, ai nuk është në dijeni të arsyes së qëndrimit të tij të gjatë në kufirin e Bosnjës dhe Hercegovinës.

"Unë nuk e di se çfarë ka ndodhur, është e mundur që problemi të ishte me viza, dokumente ... Nuk ishte veçanërisht e vështirë të udhëtosh natën, por ne arritëm disa orë me vonesë për shkak të këtyre vështirësive administrative në kufi", tha më tej.

Cabanas është i vetëdijshëm se skuadra e tij ka një epërsi prej dy golave (24:22) para ndeshjes së nesërme të takimit të kthimit në Banjallukë, por ai nuk është i sigurt se kjo do të jetë e mjaftueshme për të kaluar më tej.

"Sipas mendimit tim, këto janë dy skuadra shumë të ngjashme, Borci është më i mirë se ne në disa gjëra, dhe ne jemi më të mirë në disa të tjera.

Kjo është arsyeja pse ndeshja e kthimit do të jetë shumë e paparashikueshme dhe shumë e ngjashme me ndeshjen e parë në Pejë.

Një ekip që bën më pak gabime ka shumë gjasa që të dal fitues në fund. Borci luan një mbrojtje shumë të mirë, ne duhet të gjejmë një mënyrë për të prishur lojën e tyre mbrojtëse dhe të luajmë edhe një lojë të mirë në sulm. Nëse mbrojtja e tyre nuk bën gabime, ne do të kemi probleme dhe ky është çelësi i ndeshjes së nesërme", tha Cabanas. 

Strategu nga Spanja ra dakord që lojtarët më të mirë në ndeshjen e parë ishin portieri i Borcit m: tel Bojan Ljubishiç me 12 mbrojtje dhe greku nga Besa Mallios, shënuesi i shtatë golave.

"Sipas mendimit tim, loja e Banjallukës bazohet rreth portierit Ljubishiç. Ekzistojnë gjithashtu numrat 18 (Marko Llukiç) dhe 58 (Milan Dakiq), nuk i mbaja mend emrat e tyre, por janë lojtarë të shkëlqyeshëm, veçanërisht në ndeshjen ‘një me një’.

Ne do të duhet të gjejmë një mënyrë për të, që ne të mbrohemi mirë dhe pastaj kemi një mundësi për të kaluar ”, përfundoi trajneri i klubit pejan.

Mbrojtësi i djathtë i Bese Famgas, Viktor Alonso Garcia ka lindur në Gijon dhe së pari e pyetëm nëse ishte tifoz i Sportingut, të cilit ai u përgjigj me një buzëqeshje.

Në ndeshjen e parë në Pejë, veçanërisht në pjesën e parë, ai shkaktoi shumë probleme për mbrojtjen e Borcit m: tel, dhe ai ishte shënuesi i dy golave.

"Do të jetë një lojë shumë e ngjashme, shanset për të kaluar në rrethin e 16 ekipeve më të mirë janë me të vërtetë të barabarta, 50:50.

Në ndeshjen e parë fituam me 24:22. Ata bënë disa gabime, edhe ne bëmë, por nesër duhet të jemi shumë më të gatshëm dhe më preciz në sulm. Sidomos në pjesën e dytë të duelit të parë, nuk ishim mirë. Nëse nesër kemi më pak gabime, besoj se mund ta eliminojmë Borcin", tha Alonso.
Drejtësinë do ta ndajnë gjyqtarët kroatë Ante Mikeliç dhe Petar Paradina.

Besa besë për fitore në Banjallukë: Ekipi më me pak gabime do të kalojë në të tetën e finales së Kupës së Evropës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat