Gabimi trashanik i Federatës Ndërkombëtare për Kosovën

Hendboll

Gabimi trashanik i Federatës Ndërkombëtare për Kosovën

Nga: Kemajl Goca Më: 15 janar 2022 Në ora: 13:38
Gabimi trashanik i Federatës Ndërkombëtare për Kosovën

As Turqia, as Belgjika, as Kosova, nuk e dijnë se a do të kualifikohen në rrethin tjetër të kualifikueseve për Kampionatin Botëror në hendboll. 

Të gjitha Kombëtaret i kanë gjasat dhe secila e pret gabimin e njëra – tjetrës që të përfitojë! 

E vetmja Greqia e ka të siguruar kualifikimin, e cila ka pesë fitore rresht në Grupin 1 të parakualifikueseve!
Greqia kryeson me 10 pikë, pasojnë Turqia 4, Kosova 3 e Belgjika me 3 pikë.

Gabimi trashanik i Federatës Ndërkombëtare (Botërore – IHF) dhe Federatës Evropiane të Hendbollit (EHF) për Kosovën!

Si është e mundur që në xhiron e fundit të mos luhen ndeshjet në të një kohë Belgjika – Kosova e Turqia - Greqia. 

E para, për t’i ikur kalkulimeve të Kombëtareve. E dyta, nëse Belgjika ose Kosova fiton sonte, Turqia e ka të qartë situatën për nesër.

E dyta, Kosova ka ende gjasa nëse e mposhtin sonte Belgjikën e nëse turqit humbin, Dardanët shkojnë më tej.

Por ajo çka nuk është në rregull, sonte luhet Belgjika – Kosova (20. 15) e nesër në mesditë Turqia – Greqia (12.00). 

Turqia shikon më kujdes rivalët Belgjikën dhe Kosovën, ndërsa për nesër e ka të qartë gjithçka dhe çka i duhet.

 Edhe pse Greqia e synon fitoren e gjashtë rresht, por sipas logjikës sportive, dy ndeshjet u dashtë sonte të luhen në të njëjtin orar. Është e habitshme se si IHF e EHF nuk kanë menduar që ndeshjet e fundit të luhen në të njëjtën kohë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat