Maqedonia mbetet pa përfaqësues në Ligën e Kampionëve

Hendboll

Maqedonia mbetet pa përfaqësues në Ligën e Kampionëve

Më: 23 qershor 2022 Në ora: 15:50
Maqedonia mbetet pa përfaqësues në Ligën e Kampionëve

Për herë të parë që nga sezoni 2000/01, Maqedonia nuk do të ketë përfaqësues në Ligën e Kampionëve në hendboll. Lajmin e konfirmoi Federata Evropiane e Hendbollit, e cila ka zbuluar emrat e klubeve të regjistruara për sezonin e ardhshëm në garën elitare.

Në vend të Vardarit 1961 do të luajë një nga skuadrat që kanë aplikuar për “Uajlld Kard”. Ndërkohë skuadra e “Eurofarm Pelister”, i cili u rendit i dyti në Superligë, pas “kuqezinjve”, nuk do të ketë shansin për të garuar në mesin e më të mirëve në Europë.

“EHF” njoftoi se Vardari nuk do të marrë pjesë në Ligën e Kampionëve për shkak të borxheve të pashlyera. Kampioni i dyfishtë i Europës ka shkelur kriteret, gjë që u konfirmua në mbledhjen e fundit të Komitetit Ekzekutiv.

Për vendin e Vardarit konkurojnë skuadat e PPD Zagreb, Elverum, Ystad, Motor Zaporozhje, Kadeten Shafhauzen dhe Celje Pivovarna Lasko.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat