Kosova luan me Ishujt Faroe në kualifikimet për Botëror

Hendboll

Kosova luan me Ishujt Faroe në kualifikimet për Botëror

Më: 29 qershor 2022 Në ora: 11:31
Kosova luan me Ishujt Faroe

Kombëtarja e Kosovës në hendboll (femrat) ka mësuar të mërkurën kundërshtarin e fazës së parë kualifikuese për Kampionatin Botëror të vitit 2023. Kosova do të përballet me Kombëtaren e Ishujve Faroe. Shorti është tërhequr të mërkurën paradite në Vjenë.

Ndeshja e parë luhet më 2 apo 3 nëntor, ndërsa e kthimit më 5 apo 6 nëntor. Në ndeshjen e parë, sipas shortit, Kosova është mysafire. Kjo nënkupton që ndeshja e kthimit, e që pritet të jetë vendimtare, do të luhet në Kosovë.

Kombëtarja jonë synon avancimin në raundin e dytë të kualifikimeve për Botëror. Në short, Kosova ishte e para në vazon e dytë. Ndërkohë Ishujt Faroe ishin në vazon e parë, përkatësisht në pozitën e gjashtë.

Azerbajxhani – Portugalia, Sllovakia – Letonia, Islanda – Izraeli, Greqia – Bosnjë-Hercegovina, Ukraina – Luksemburgu, Bullgaria – Italia, Austria – Finlanda, Britania e Madhe – Turqia janë çiftet tjera të raundit të parë kualifikues.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat