Qerimi shpall listën e Kombëtares së Kosovës, sfidohen nga Mali e Zi dhe Sllovenia

Hendboll

Qerimi shpall listën e Kombëtares së Kosovës, sfidohen nga Mali e Zi dhe Sllovenia

Më: 4 tetor 2022 Në ora: 11:43
Qerimi shpall listën e Kombëtares së Kosovës, sfidohen nga Mali e Zi dhe Sllovenia

Selektori i Kosovës, Bujar Qerimi, ka shpallur listën e hendbollistëve në të cilët llogarit për ndeshjet e para kualifikuese për Euro 2024.

Kosova është pjesë e grupit të shtatë ku bëjnë pjesë edhe Sllovenia, Mali i Zi dhe Bosnjë-Hercegovina.
Kombëtarja jonë më 12 tetor në Podgoricë luan me Malin e Zi, ndërsa më 16 tetor e pret Slloveninë në Prishtinë.

Në listë janë 18 lojtarë. Atdhe Basholli, Matej Taci dhe Arianit Nimanaj janë ftuar për herë të parë. Ndërkohë në Kombëtare janë kthyer Rron Ramadani, Flamur Gërbeshi e Leonard Gegaj.

Image

Për shkak të një lëndimi, në këto ndeshje mungon kapiteni Valon Dedaj, ndërsa Bujar Ramosaj mungon për shkak të obligimeve personale. I lënduar është edhe Shaban Zogaj.

Grumbullimi i lojtarëve bëhet më 8 tetor në Prishtinë.

Lista e lojtarëve

Agon Bajqinovci KH Prishtina

Kastriot Jupa LHC Cottbus

Flamur Gërbesh iHIF Karlskrona

Drenit Tahirukaj HSC Kreuzlingen

Arbios Mushkolaj KH Besa Famgas

Luigj Quni GC Amicitia Zürich

Festim Mustafa KH Kastrioti

Drilon Tahirukaj HSC Kreuzlingen

Lulëzim Shabani KH Kastrioti

Haris Berisha HSC Kreuzlingen

Jon Muqolli KH Besa Famgas

Leonard Gegaj Vinslövs HK

Rron Ramadani KH Prishtina

Atdhe Basholli AM Hallo Essen

Arianit Nimanaj WAT Funfasus

Egzon Gjuka KH Besa Famgas

Matej Taci GRK Varazhdin 1930

Liridon Zena RK Rudan Adria Oil

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat