Kosova luftoi por mposhtet nga Polonia 

Hendboll

Kosova luftoi por mposhtet nga Polonia 

Nga: K.Goca Më: 4 prill 2024 Në ora: 19:15
Pamje nga ndeshja

Kombëtarja e Polonisë ka shënuar fitore me rezultat 34:27 (17:17) ndaj Kosovës, në ndeshjen që u zhvillua në Qendrën e Rinisë dhe të Sportit në Prishtinë.

Vashat tona treguan lojë shumë të mirë por edhe të marrin rezultat të favorshëm në ndeshjen e Grupit 8 të kualifikueseve për Euro 2024.

Kosova – Polonia 27:34 (17:17)

Image

Qendra e Rinisë dhe e Sportit në Prishtinë.

Shikues: 1.000.
Gjyqtarë: Ante Mikeliq e Petar Paradina (Kroacia). 
Kosova: Kafexholli, E. Mulaj 3, M. Mulaj, Gjikokaj 6, Sopjani, Shatri, A. Hajdari, Rugova 1, Demaj 12, M. Hajdari 1, Dinarica 2, Mustafa 2, Mirdita, Krasniqi, Ujkiq dhe Kryeziu.
Polonia: Placzek, Olek, Galinska , Kobylinska 9, Balsam 6, Gorna 3, Matuszczyk 1, Tomczyk, Wieckowska, Nosek, Urbanska, Michalak 1, Kochaniak – Sala 5, Uscinowicz 4, Nocun 2 dhe Zima 1.

Polonia ka shfrytëzuar gabimeve të hendbollisteve tona.

Edhe polaket bën shumë gabime por vashat tona nuk i shfrytëzuan ato dhe kur i realizon edhe pëson ndëshkimi. 

Polonia e nisi me epërsi 0:1 por vashat tona e barazuan dhe me një seri 5:0 avancuan me 5:1 në minutën e 7-të. 

Ndeshje e mirë dhe e luftuar për çdo top, rezultati 13?10 në minutën e 21-të.

Pas një kohe të gjatë edhe u barazua rezultati në 15:15 në minutën e 26-të.

Në pjesën e parë Aurora Kryeziu ka pritur shumë gjuajtje të hendbollisteve rivale, ndërsa Leonora Demaj ishte enigmë e pazgjidhshme për rivalet.

Pjesa e parë ka përfunduar me rezultat 17:17.

20:22 për polaket në minutën e 37-të.

21:23 në minutën e 43-të por menjëherë ngushtohet në 22:23.

Në minutën e 46-të Poloninë thelloi epërsinë në 3 gola (23:26).

Gabimet e vashave tona i dhanë mundësi Polonisë të jetë në epërsi me tre gola (26:29) në minutën e 52-të. Në minutën e 55-të, 22:26 dhe tre minuta para përfundimit të sfidës edhe pesë gola (22:27) për Poloninë.

Polaket shënuan fitore me meritë me rezultat 34:27.

Leonora Demaj është më efikasja të Kosova, me 12 gola, e ndihmuar nga MIrela Gjikokaj me 6, ndërsa të polaket Monika Kobylinska me 9 gola. 

Ndërsa takimi i radhës luhet me 12 prill në konak të Polonisë.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat