​22 vjet nga vrasja e piktorit Kadri Kadriu

Kosova

​22 vjet nga vrasja e piktorit Kadri Kadriu

Më: 11 mars 2021 Në ora: 07:12
Foto ilustrim

Sot mbushen 22 vjet nga vrasja e piktorit të mirënjohur mitrovicas, Kadri Kadriu.

Kadri Kadriu gjatë kthimit për në shtëpinë e tij te kullat e famshme me “plis” në lagjen “Kroi i Vitakut”, pas qëndrimit te të afërmit. 

Ai kapet tinëzisht nga forcat paramilitare e makineria serbe dhe vritet mizorisht, ndërsa trupi i tij u gjet në Stan Tërg. 

Në këtë ditë, vepra e të ndjerit kujtohet nga familjarë, poetë, artistë të profileve të ndryshme, si dhe qytetarë mitrovicas.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat