Në Kosovë ka kaq vende të trashëgimisë kulturore

Kosova

Në Kosovë ka kaq vende të trashëgimisë kulturore

Më: 24 qershor 2021 Në ora: 17:32
Foto nga vendi i ngjarjes

Suedia është partner krenar i Trashëgimisë Kulturore pa Kufi, CHwB Kosova, dhe dhuruesi më i madh.

Sot, morëm pjesë në ceremoninë kur Trashëgimia Kulturore pa Kufi, nënshkroi Memorandum Mirëkuptimi me Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit / Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit dhe Ministrinë e Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës MESPI.

Qëllimi i këtij Memorandumi është të punojmë së bashku për zhvillimin e një sistemi të integruar të të dhënave të trashëgimisë kulturore dhe natyrore.

CHwB ka mbledhur të dhëna gjeografike për rreth 1500 vende të trashëgimisë kulturore në Kosovë të cilat bazuar në Memorandum, do të integrohen në platformën e planifikimit hapësinor të menaxhuar nga MESPI.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat