Parashikimi i motit për pesë ditët e ardhshme

Kosova

Parashikimi i motit për pesë ditët e ardhshme

Më: 6 prill 2022 Në ora: 18:51
Foto ilustrim

Nga e premtja sërish ngrohtë e më shumë diell.  Të dielën ftohtë, me kushte për shi e borë.

Sipas Prishtina Weather kushte të motit të ndryshueshëm po pritet të kemi edhe në ditët vijuese.

Ditën e enjte përkeqësim i motit me reshje shiu e bubullima.  Të premten e shtunën ngrohtë, me më shumë diell, e të shtunën vranësira kalimtare dhe erë. 

Ditën e diel mot më i ftohtë, me të reshura shiu, e viseve kodrinoro-malore edhe për borë.  Në fillim të javës më shumë kthjellime dhe rritje e temperaturave.

Cilësia e ajrit në ditët vijuese në përmirësim.  Indeksi mbetet më gjatë në vlera të pranueshme, vende-vende edhe të mira.

7.04 – Kryesisht me vranësira.  Nga mëngjesi priten kushte për të reshura shiu, ditën të shoqëruara edhe me bubullima.  Reshje bore do të ketë vetëm në vise të larta malore.

8.04 – Ngrohtë e kryesisht me diell.

9.04 – Ngrohtë e me erë.  Kalime të  vranësirave të larta shtresore, por intervale më të gjata me diell.

10.04 – Ftohtë, Kryesisht me vranësira, kohë pas kohe me reshje të dobëta shiu, në mëngjes viseve kodrinoro-malore edhe reshje bore. Në mbrëmje reshjet pushojnë.

11.04 – Kthjellët dhe diell.  Në mëngjes më ftohtë.

Temperaturat të luhatshme në ditët e ardhshme.  Minimalet luhaten ndërmjet 5C deri 7C, e të dielën mund të zbresin edhe në 2C.  Maksimalet të enjten në rënie në 14C, më pas deri të shtunën në rritje në 20C, e ditën e diel zbresin në 8C.

Erërat fryjnë edhe mesatarisht të fuqishme dhe fuqishme 5-16m/s, deri ditën e shtunë nga jugperëndimi, e të dielën ndryshojnë kahjen në veriore 6-13m/s.

Shtypja atmosferike luhatet në vlera poshtë normales.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat