Parashikimi i motit për dy ditët e ardhshme

Kosova

Parashikimi i motit për dy ditët e ardhshme

Më: 24 maj 2022 Në ora: 15:19
Foto ilustrim

Nesër dhe pasnesër në vendin tonë do të mbajë mot i ndryshueshëm me diell dhe vranësira të cilat vende–vende mund të sjellin reshje të izoluara shiu.

“Në vise të larta parashihet të kemi inverzion në fushat termike gjë që temperaturat minimale atje parshihen të jenë më të larta se në viset e uleta dhe mesatare, ndërsa temperaturat maksimale vazhdojnë të jenë më të ulëta si zakonishtë, thuhet në njoftim.

Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 12-15 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 26-31 gradë Celsius.

“Do të fryjë erë nga drejtimi i verilindjes dhe jugperendimit me shpejtësi 1-7m/s. Indeksi UV do të jetë në vlerat e larta prandaj këshillohet që nga ora 10-17 të mos jemi në kontakt direkt me rrezet e diellit”.

Reshje më të theksuar priten kah fundi i javës dhe fillimi i saj.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat